חדשות

טיפול ב-Tranexamic Acid עשוי להפחית תמותה עקב חבלת ראש (Health Technology Assessment)

01/05/2021

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת Health Technology Assessment עולה כי מתן מוקדם של טיפול ב- Tranexamic Acid (הקסאקפרון) מפחית את שיעורי התמותה עקב חבלת ראש וכי הטיפול משתלם מבחינת מאזן עלות-תועלת בחולים עם חבלת ראש קלה או בינונית, או באלו בהם שני האישונים מגיבים.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעות של Tranexamic Acid על תמותה, מוגבלות ואירועים וסקולאריים חסימתיים בחולים לאחר חבלת ראש. עוד נבחן מאזן עלות-תועלת של הטיפול באוכלוסיה זו.

 

המחקר האקראי כלל מבוגרים מ-175 בתי חולים ב-29 מדינות עם חבלת ראש בתוך 3 שעות מהפציעה ועם מדד GCS (Glasgow Coma Scale) של עד 12 נקודות או כל דימום תוך-גולגולתי בבדיקת הדמיה וללא דימום חוץ-גולגולתי.  המשתתפים חולקו לזרוע טיפול ב- Tranexamic Acid (מנת העמסה של 1 גרם לאורך 10 דקות ולאחר מכן עירוי של 1 גרם לאורך 8 שעות) או פלסבו תואם.

 

התוצא העיקרי היה שיעורי תמותה עקב חבלת ראש באשפוז בתוך 28 ימים מהחבלה באלו שקיבלו טיפול בתוך שלוש שעות מהחבלה. תוצאים משניים כללו תמותה מוקדמת עקב חבלת ראש, תמותה מכל-סיבה ותמותה מסיבה ספציפית, מוגבלות, אירועים וסקולאריים חסימתיים, פרכוסים, סיבוכים ואירועים חריגים.

 

מדגם המחקר כלל 9,127 משתתפים שקיבלו טיפול בתוך שלוש שעות מהפציעה, כאשר הסיכון לתמותה עקב חבלת ראש עמד על 18.5% בקרב מטופלים ב- Tranexamic Acid לעומת 19.8% מאלו בזרוע הפלסבו (855 מבין 4,613 חולים לעומת 892 מבין 4,514 חולים; יחס סיכון של 0.94, רווח בר-סמך 95% של 0.86-1.02).

 

לאחר הוצאת חולים עם מדד GCS של 3 או אישונים לא-מגיבים, שיעורי התמותה עמדו על 12.5% בזרוע ההתערבות לעומת 14.0% בזרוע הפלסבו (יחס סיכון של 0.89, רווח בר-סמך 95% של 0.80-1.00).

 

ממצאי המחקר מעידים על ירידה בסיכון לתמותה עקב חבלת ראש עם Tranexamic Acid באלו עם חבלת ראש קלה-עד-בינונית (יחס סיכון של 0.78, רווח בר-סמך 95% של 0.64-0.95), אך לא תועדה ירידה משמעותית באלו עם חבלת ראש חמורה.

 

טיפול מוקדם היה יעיל יותר במקרים של חבלת ראש קלה ובינונית, אך לא תועדה השפעה משמעותית למרווח הזמן עד לטיפול במקרים של חבלת ראש חמורה. הסיכון למוגבלות, אירועים וסקולאריים חסימתיים ופרכוסים היה דומה בין הקבוצות.

 

מניתוח עלות-תועלת עלה כי Tranexamic Acid משתלם מאוד בחולים עם חבלת ראש קלה ובינונית.

 

ממצאי מחקר מעידים כי טיפול מוקדם ב- Tranexamic Acid מפחית את הסיכון לתמותה עקב חבלת ראש וכי הטיפול משתלם מאוד בחולים עם חבלת ראש קלה או בינונית, או בחולים עם תגובה של שני האישונים.

 

Health Technology Assessment Volume: 25, Issue: 26, Published in April 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני