חדשות

פגיעה בעורק חוליות לאחר חבלה צווארית עלול להביא לעליה בסיכון לסיבוכים (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Spine Society)

31/10/2021

 

בחולים לאחר חבלה צווארית עם פגיעה בעורק החוליות קיים סיכון מוגבר לסיבוכים, התערבויות רפואיות לא-מתוכננות ואשפוז ממושך יותר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Spine Society.

 

החוקרים התבססו על נתונים ממאגר National Trauma Databank ואספו נתונים דמוגרפיים, מידע אודות אופי החבלה ונוכחות פגיעה בעורק החוליות במטופלים לאחר טראומה לעמוד-שדרה צווארי בין השנים 2016 עד 2017. עוד נאספו נתונים אודות סיבוכים, כולל אוטם לבבי, אירוע מוחי, פקקת ורידים עמוקים ותסחיף ריאתי.

 

מבין 128,908 מטופלים עם חבלה לעמוד שדרה צווארי, פגיעה בעורק החוליות תוארה ב-4.11%. מניתוח חד-משתני עלה כי בחולים עם פגיעה בעורק החוליות תועדה עליה משמעותית בסיכון לאוטם לבבי, אירוע מוחי, פקקת ורידים עמוקים, תסחיף ריאתי, נזק נוירולוגי ודימום. עוד מדווחים החוקרים כי בחולים עם פגיעה בעורק החוליות תועד סיכון מוגבר משמעותית לאשפוז לא-מתוכנן ליחידות טיפול נמרץ, התערבויות ניתוחיות לא-מתוכננות ואשפוז ארוך יותר.

 

לאחר תקנון לגיל, מין, גזע, חומרת פציעה ומחלות רקע, ניתוח רב-משתני הראה כי בחולים עם פגיעה בעורק החוליות תועד סיכון גבוה פי 2.1 לסיבוכים. לאחר תקנון דומה, פגיעה בעורק החוליות לוותה בעליה של פי 2.1 לאשפוזים לא-מתוכננים ליחידות טיפול נמרץ והתערבויות ניתוחיות לא-מתוכננות, כמו גם עליה של פי 2.3 בסיכון למשך אשפוז של מעל 8 ימים ועליה של פי 2.8 בסיכון לאשפוז ביחידת טיפול נמרץ למשך למעלה משלושה ימים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי חבלה צווארית עם פגיעה בעורק החוליות מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים, כולל התערבויות רפואיות לא-מתוכננות ואשפוז ממושך יותר.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Spine Society

 

לידיעה ב-Healio

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני