חדשות

תוצאות מבטיחות למשלב של שלוש תרופות לטיפול בשחפת עמידה לטיפול (N Engl J Med)

06/03/2020

 

משלב הכולל שלוש תרופות כנגד שחפת בעלת עמידות נרחבת לטיפול תרופתי (XDR-TB) הוביל לתוצאות טובות במרבית החולים, עם שיעורים נמוכים של כישלון טיפול, הישנות, או תמותה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי במקרים של חיידקי שחפת עם עמידות נרחבת לטיפול תרופתי אין אפשרויות טיפול רבות. כעת, הם השלימו מחקר בתווית-פתוחה שכלל שלושה אתרים בדרום אפריקה, להערכת משלב של שלוש תרופות פומיות – Bedaquline, Pretomanid ו-Linezolid - להן פעילות בקטריוצידית כנגד שחפת. החוקרים בחנו את הבטיחות והיעילות של משלב הטיפול למשך 26 שבועות בחולים עם שחפת בעלת עמידות נרחבת לטיפול תרופתי (XDR-TB) ובחולים עם שחפת בעלת עמידות לתרופות רבות (MDR-TB), אשר לא הגיבו לטיפול תרופתי, או בהם הופסק קו-טיפול שני בשל תופעות לוואי.

 

התוצא העיקרי היה היארעות תוצאות שליליות, אשר כללו כישלון טיפול (בקטריולוגי או קליני), או הישנות במהלך המעקב, אשר נמשך עד 6 חודשים לאחר תום הטיפול. תוצאה חיובית הוגדרה בנוכחות רזולוציה של המחלה הקלינית, תרבית שלילית והעדר תוצאות שלילית קודמת.

 

מדגם המחקר כלל 109 משתתפים ומניתוח לפי-כוונה לטפל 6 חודשים לאחר תום הטיפול עלה כי תוצאות שליליות תועדו ב-11 חולים (10%) וב-98 חולים (90%) תועדה תוצאה חיובית. 11 האירועים השליליים כללו 7 מקרי תמותה (6 במהלך הטיפול ומקרה אחד מסיבה לא-ידועה במהלך המעקב), חולה אחד הסיר הסכמתו למחקר במהלך הטיפול, שתי הישנויות וחולה אחד אבד למעקב.

 

ההשפעות הרעילות הצפויות של Linezolid, כולל נוירופתיה היקפית (81% מהחולים) ודיכוי מח עצם (48%) היו נפוצות, אך ברות טיפול ולעיתים קרובות הובילו להפחתת מינון או הפרעה לטיפול ב-Linezolid.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי משלב שלוש תרופות אלו הוביל לתוצאות חיוביות שישה חודשים לאחר תום הטיפול בחלק גדול מהחולים עם שחפת בעלת עמידות נרחבת לטיפול תרופתי.

 

N Engl J Med 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני