חדשות

מגפת הקורונה מציבה בסיכון את ההתקדמות העולמית כנגד שחפת (מתוך הצהרת ארגון הבריאות העולמי)

16/10/2020

 

מגפת הקורונה עלולה לפגוע במאמצים העולמיים כנגד שחפת, המחלה הזיהומית הקטלנית ביותר ברחבי העולם, עם צפי לעליה בהיקף המקרים במידה ולא יינקטו פעולות דחופות ויושקעו משאבים מתאימים בנושא, כך עולה מהודעת ארגון הבריאות העולמי.

 

דו"ח השחפת השנתי מטעם ארגון הבריאות העולמי מצא כי שחפת הובילה למותם של כ-1.4 מיליון חולים בשנת 2019, שינוי קטן בהשוואה ל-1.5 מיליון מקרי תמותה עקב הזיהום החיידקי בשנת 2018. הארגון מזהיר כי מדינות רבות אינן עומדות ביעדים לאבחנה מוצלחת וטיפול הולם במקרים אלו במטרה לעצור את התפשטות המחלה.

 

שיבוש באפשרות מתן שירותים רפואיים משנית למגפת הקורונה הובילו לעיכובים רבים בתוכניות כנגד שחפת. במדינות רבות בוצעה הקצאה מחדש של כוח אדם, כספים ומשאבים נוספים משחפת לטובת המאבק במגפת הקורונה.

 

מארגון הבריאות העולמי נמסר כי נדרשת פעולה דחופה ברחבי העולם במטרה לעמוד ביעדים שהוצבו במאבק כנגד שחפת.

 

טרם מגפת הקורונה, דו"ח ארגון הבריאות העולמי העיד כי מדינות רבות השיגו התקדמות עקבית במאבק כנגד שחפת, עם ירידה של 9% בהיארעות הזיהום בין 2015 ועד 2019 וירידה של 14% בשיעורי התמותה באותה תקופה.

 

מטרת גישת "End TB Strategy" של ארגון הבריאות העולמי להביא לירידה של 90% בשיעורי התמותה עקב שחפת ולהפחית את שיעורי היארעות שחפת בשיעור של 80% עד שנת 2030, בהשוואה לשיעורים שתועדו בשנת 2015. יעדי הביניים לשנת 2020 כללו ירידה של 20% בשיעורי ההיארעות וירידה של 35% בשיעורי התמותה עקב הזיהום החיידקי.

 

מתוך הצהרת ארגון הבריאות העולמי

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני