חדשות

נשים עם בריחת שתן סובלות יותר מהפרעות נפשיות (EAU 2021)

16/07/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

כרזה אלקטרונית שהוצגה באספה השנתית של האיגוד האירופי לאורולוגיה 2021 (EAU 2021) הראתה כי לפי סקר ארצי שנערך בפורטוגל וכלל 10,038 נשים, נשים שדיווחו על בריחת שתן סובלות יותר מדיכאון, בעיות ריכוז, רגשות אשם או חוסר הערכה עצמית וגם יותר התייעצויות עם גורמי בריאות הנפש, בהשוואה לנשים ללא בריחת שתן. לפי הכרזה, "על הרופאים להיות מודעים לקשר זה ולהיות ערניים למצב הנפשי בעת הערכת נשים עם בריחת שתן, ובכך לטפל בהן ביעילות".

לדברי עורכת המחקר, "ניתן לטפל בבריחת שתן ולמרות שיש כמה תופעות לוואי אפשריות לטיפול, אצל חלק מהנשים, אלה עשויות להיות עדיפות על פני ההשפעות הנפשיות של בריחת שתן. אנו מאמינים כי השיח בין מטופלים לאורולוגים שלהם צריך להשתנות. הרופאים צריכים לשאול את המטופלים לגבי בריאותם הנפשית כאשר הם דנים בטיפולים האפשריים, מכיוון שהטיפול עשוי לסייע למחיר הפסיכולוגי הנובע מהמצב. באופן אישי, אני אדגיש זאת יותר עם המטופלים שלי ואנסה להבין טוב יותר את הנטל הנפשי שנלווה לחיים עם בריחת שתן". היא הוסיפה כי "באופן מפתיע, לא נצפה הבדל מבחינת שיעור ההתנהגויות הקשורות להתמכרות, במיוחד לעישון".

בקרב המשתתפות עם וללא בריחת שתן, החוקרים השוו את שכיחות הדיכאון ומצבים נפשיים נוספים, מספר הייעוציים הקשורים לבריאות הנפש והתנהגויות ממכרות, במיוחד, עישון ושימוש באלכוהול. הנתונים הותאמו לגיל, לרמת השכלה ולמדד מסת הגוף. יש לציין כי השכיחות הארצית של בריחת שתן בקרב נשים שנצפתה הייתה 9.9%, בעוד שמעריכים כי השכיחות המשוערת של בריחת שתן בקרב נשים בארצות הברית עומדת על כ-55%.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני