חדשות

טיפול הורמונאלי בנשים לאחר מנופאוזה עשוי להגן מפני זיהומים בדרכי השתן (מתוך כנס מטעם ה-EAU)

29/07/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ה-European Association of Urology עולה כי בנשים לאחר-מנופאוזה הנוטלות טיפול הורמונאלי חליפי מגוון רחב יותר של חיידקים בעלי השפעה חיובית בשתן, מגמה אשר ככל הנראה מובילה להפחתת הסיכון לזיהומים בדרכי השתן. מהנתונים עולה עוד כי בקרב נשים עם זיהומים חוזרים בדרכי השתן ניתן לזהות מגוון קטן יותר של חיידקים בשתן, כך שהן מועדות יותר לזיהומים.

 

החוקרים השלימו את הניתוח השיטתית הראשון של מגוון החיידקים בשתן של נשים לאחר-מנופאוזה, במטרה להבין את הקשר בין מגוון החיידקים וזיהומים בדרכי השתן.

 

במסגרת המחקר הושלם איסוף וניתוח דגימות דנ"א חיידקי מהשתן של 75 נשים לאחר-מנופאוזה שטופלו במרפאה אורולוגית בדאלאס, טקסס. החוקרים הצליחו לסווג את הנשים לשלוש קבוצות: 25 נשים שמעולם לא חוו זיהום בדרכי השתן, 25 נשים עם זיהומים חוזרים בעבר וללא זיהום בהווה ו-25 נשים עם זיהומים חוזרים בעבר וזיהום פעיל בהווה.

 

ניתוח הדנ"א הוביל לזיהוי שני ממצאים. ראשית, בנשים עם זיהומים חוזרים בדרכי השתן תועדו פחות זני חיידקים בשתן, בהשוואה לנשים ללא זיהומים; בנשים ללא הישנות זיהומים בדרכי השתן תועד מגוון חיידקים גדול פי 10. שנית, 34 מהנשים נטלו טיפול הורמונאלי חליפי ובהן תועדה שכיחות גבוהה יותר של חיידקי Lactobacillus בשתן, ממצא העשוי להעיד כי האסטרוגן בטיפול הורמונאלי חליפי תומך בגדילת חיידקים אלו בדרכי המין והשתן.

 

החוקרים מדווחים עוד כי בנשים שנטלו טיפול הורמונאלי חליפי בצורת מדבקה או באופן פומי כמות חיידקי Lactobacillus הייתה גדולה יותר, בהשוואה לנשים שקיבלו את הטיפול בצורת קרם נרתיקי. מדובר בממצא חשוב מאחר והחיידקים הללו משחקים תפקיד מגן מפני זיהומים בנרתיק. הממצאים גם עולים בקנה אחד עם תצפיות קודמות לפיהן בנשים לאחר מנופאוזה עם כמות אסטרוגן טבעי קטנה יותר, מגמה של סיכון מוגבר לזיהומים בדרכי השתן.

 

לסיום, החוקרים קוראים לבחון באופן מעמיק יותר אם שינוי תכולת החיידקים בדרכי המין והשתן עשויה באמת להשפיע על הנטייה לזיהומים והם קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

מתוך כנס מטעם ה-EAU

 

לידיעה ב-Medicale Express

 

 

מחברת נובו נורדיסק נמסר כי וגיפם 10 מק״ג גם ללא מרשם רופא, תכשיר יעיל להקלה ביובש וצריבה בנרתיק ואי נוחות ביחסי מין
למידע נוסף הקליקו כאן   תכשיר

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני