חדשות

המלצות חדשות כנגד בדיקות סקירה להיצרות עורקי תרדמה בהעדר תסמינים (Ann Intern Med)

08/07/2014

 

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

מומחים מטעם US Preventive Services Task Force (USPSTF) פרסמו המלצה סופית כנגד בדיקות סקירה של אוכלוסיית המבוגרים הכללית לזיהוי היצרות עורקי תרדמה ללא-תסמינים. ההצהרה פורסמה בכתב העת Annals of Internal Medicine.

 

בדיקת אולטרה-סאונד לזיהוי היצרות עורקי תרדמה עשויה להיות חיובית-שגויה. במקרים אלו ייתכן והחולים יעברו פרוצדורת אנגיוגרפיה להערכת היצרות, או ניתוח, פעולות הכרוכות בסיכון גבוה לאירועים מוחיים, התקפי לב או תמותה.

 

הדרך הטובה ביותר למניעת אירועים מוחיים ומחלות לב וכלי דם אחרות היא להתמקד בנתונים המוכחים, כולל איזון לחץ דם ורמות שומנים בדם, הימנעות מעישון, הקפדה על פעילות גופנית ושמירה על משקל תקין ותזונה בריאה.

 

המומחים מסבירים כי יש לזכור כי כל בדיקה המבוצעת באדם בריא עשויה להועיל או להזיק. נגעים טרשתיים עלולים להינתק במהלך בדיקת הסקירה או התערבויות וניתוח בעקבותיה. לדבריהם, יש להתמקד בבדיקות סקירה בעלות תועלת מוכחת, ובדיקת סקירה להיצרות עורקי תרדמה אינה אחת מהן.

 

המלצה זו כנגד ביצוע בדיקת הסקירה תקפה למבוגרים ללא היסטוריה של אירוע איסכמי חולף, אירוע מוחי, או סימנים או תסמינים נוירולוגים אחרים, ומאשרת הצהרה שפורסמה בשנת 2007.

 

חברי הצוות ערכו סקירה סיסטמית של העדויות להערכת הדיוק של בדיקת הסקירה והתועלת של טיפול במקרים של היצרות עורקי תרדמה ללא תסמינים באמצעות ניתוח או טיפול תרופתי, וכן בחנו את הסיכונים של בדיקת סקירה וטיפול.

 

אין מחקרים להערכת התועלת או הנזק של בדיקות סקירה להיצרות עורקי תרדמה ללא תסמינים.

 

על-בסיס המחקרים הקיימים, החוקרים מצאו כי באוכלוסיה הכללית, היקף התועלת של בדיקות סקר אלו הוא קטן, אם בכלל. ניתוח CEA (Carotid Endarterectomy) מלווה בשיעור אירועים מוחיים או תמותה לאחר 30 ימים של כ-2.4% עד 6% ושיעור אירועים לבביים של 0.8-2.2%. שיעור האירועים המוחיים או תמותה 30 ימים לאחר אנגיופלסטיה עם הכנסת תומכנים עמד על 3.1-3.8%.

 

Ann Intern Med 2014

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני