חדשות

מסכות פנים מגנות על העוטים ועל אחרים מפני COVID-19 (מתוך Annals of Internal Medicine)

04/01/2021

 

שתי סקירות ספרות חדשות מציעות כי מסכות פנים מספקות הגנה מסוימת עבור העוטים וכאשר מקפידים על השימוש במסכות אלו באופן אוניברסאלי, תתכן ירידה משמעותית בהתפשטות נגיף הקורונה. שני המחקרים פורסמו בכתב העת Annals of Internal Medicine ובחנו באופן ספציפי את ההשפעה של עטיית מסכות על הדבקה בנגיף הקורונה.

 

עוד ועוד עדויות מציעות כי הנגיף עובר בטיפות בעקבות בנסיבות של מגע קרוב עם אחרים ודרך אירוסולים, חלקיקים קטנים הנישאים באוויר לאורך תקופות זמן ארוכות ומצטברות במיוחד במקומות סגורים וצפופים. יש להימנע ממקומות צפופים, אך במידה ולא ניתן לעשות זאת, השימוש במסכות פנים עשוי להפחית משמעותית את הסיכון לזיהום ע"י לכידת החלקיקים באוויר הננשף. יש גם הוכחות מעבדתיות לפיהן המסכות עשויות להגן גם על העוטים את המסכות.

 

ישנן אמונות שגויות רבות בכל הנוגע לעטיית מסכות. אחת מהן נוגעת לסברה השגויה כי מסכות עלולות להוביל לשינויים פיזיולוגיים, דוגמת עליה ברמות פחמן דו-חמצני או להפחתת רמות החמצן בדם. מסכות וכיסויי פנים עשויים לגרום אי-נוחות מסוימת, אך אין הוכחה כי מסכות עלולות לגרום נזק.

 

במאמר השני מספקים הכותבים עדכון לסקירה מתעדכנת של נתונים אודות שימוש במסכות ע"י הציבור הכללי ואנשי צוות רפואי – תוך התמקדות בשלושה מחקרים: אחד להערכת השימוש במסכות ומניעת נגיף הקורונה בקהילה (מחקר DANMASK) ושני מחקרים להערכת השימוש במסכות במסגרת טיפול רפואי.

 

מחקר DANMASK הינו מחקר בתווית פתוחה, שכלל 6,024 מבוגרים מהקהילה בדנמרק ומצא כי היארעות נגיף הקורונה בקרב המשתתפים עמדה על 2%. השימוש במסכות כירורגיות, בהשוואה לאי עטיית מסכות, לווה בירידה קטנה בסיכון לזיהום, אך הממצאים לא היו מובהקים סטטיסטית. מהמחקר עלה כי למסכות תועלת קטנה בהפחתת הסיכון לזיהום אצל האדם שהקפיד על עטיית המסכות.

 

באחד משני המחקרים האחרים נכללו 16,397 אנשי צוות רפואי וצוותי חירום. מהממצאים עלה כי השימוש במסכות N95 או מסיכה כירורגית כל הזמן, בהשוואה להקפדה על עטיית מסכות אלו חלק מהזמן, לווה בסיכון מופחת לזיהום. במחקר השני נכללו 20,614 אנשי צוות רפואי אסימפטומטים והחוקרים מצאו כי הסיכון לזיהום היה מופחת עם כל שימוש במסכה, בהשוואה לאי עטיית מסכות באופן קבוע.

 

ממצאים אלו מדגישים את חשיבות ההקפדה על שימוש במסכות בעידן הנוכחי של מגפת הקורונה.

 

Annals of Internal Medicine, online December 29, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני