חדשות

יעילות גבוהה בטיפול בפצעים קשיי ריפוי באמצעות טכנולוגיה חדשה של חמצן מקומי / journal of wound care

07/10/2018

מחקר חדש שערכה מכבי שירותי בריאות בחולים עם פצעים קשיי ריפוי: חולים שפצעיהם הכרוניים לא נסגרו 5 שנים, נרפאו לאחר 52 ימי שימוש בטכנולוגיה חדשה לטיפול בחמצן מקומי.

לפני השימוש בטכנולוגיה, החולים סבלו מפצעים שלא נרפאו בין 7 חודשים ל-5 שנים ; בעקבות המחקר, מכבי שירותי בריאות הכלילה את הטכנולוגיה בסל שירותיה במימון מלא.

 שכיחותם של פצעים קשיי ריפוי עולה בכל שנה, בגלל הזדקנות האוכלוסייה והעלייה במספרם של החולים בהשמנת יתר וסוכרת, מחלות שמאופיינות בפגיעה משמעותית בכלי הדם.

 במחקר רב מרפאתי שערכה מכבי שירותי בריאות בחולים עם פצעים קשיי ריפוי, שטופלו בין 7 חודשים ל-5 שנים בטכנולוגיות שונות ללא הצלחה, נמצא כי טיפול בחמצן מקומי, בטכנולוגיה פורצת דרך הביאה לריפוי של 47 עד 57 אחוזים מהפצעים לאחר 52 ימי טיפול, בממוצע. שטחם של הפצעים שלא נרפאו לחלוטין הצטמצם משמעותית ב-74%-83%. במחקר נמצא כי תהליך החלמת הפצעים הפך ליעיל פי 18, בהשוואה לריפוי פצעים בגישות אחרות, בזכות העשרתם בחמצן מקומי 24 שעות ביממה. ד"ר חנה קאופמן, מומחית בכירורגיה אורטופדית, מנהלת מרפאת פצע, מחוז צפון-חיפה במכבי שרותי בריאות היא החוקרת הראשית במחקר, שתוצאותיו פורסמו במגזין הרפואי הנחשב Journal of wound care . במחקר השתתפו גם ד"ר מקסים גורביץ', מהמרכז הרפואי הלל יפה; ד"ר ערן תמיר, מהמרכז הרפואי אסף הרופא; ד"ר אלעד קרן, מכבי שירותי בריאות ב"ש; ד"ר אלכסנדר ליפקין, המרכז הרפואי וולפסון ומכבי שירותי בריאות חולון; וד"ר פאול הייס, מבית החולים אדנברוקס', שבקיימברידג', אנגליה. בעקבות המחקר, מכבי שירותי בריאות היא הקופה הראשונה שהכלילה את הטכנולוגיה בסל שירותיה במימון מלא.

ד"ר חנה קאופמן: "פצע כרוני זקוק לחמצן לשם החלמתו בכמות גבוהה פי 5 מצרכיה של רקמה בריאה. הטיפול בחמצן מקומי הוא  כלי חשוב וייחודי בהתמודדות עם פצעים קשיי ריפוי, כי רוב הפצעים סובלים מדרגה כזאת או אחרת של מחסור בחמצן (היפוקסיה). בהתבסס על הספרות המקצועית ופיילוט ראשוני שעשינו החלטנו לערוך את המחקר בטכנולוגיה שמזרימה חמצן מקומי 24/7 ישירות לפצע. חמצן עוזר ליצירת כלי דם חדשים, לחילוף חומרים בתא ולייצור אנרגיה, לפעילות אנטי בקטריאלית, לחיזוק רקמת הצלקת ולהחשת סגירתם של פצעים. קרוב למחצית מהפצעים שלא נרפאו במשך חודשים ארוכים הצליחו להיסגר במהירות מרשימה".

המחקר נערך במשך 3 שנים (2014 – 2017), בהשתתפות 100 חולים שטופלו ב-6 מרפאות פצעים של מכבי שירותי בריאות. למחקר גויסו חולים שסיכויי ההחלמה של פצעיהם היו נמוכים בגלל הסוכרת, מחלות בכלי הדם ומחלות נלוות מהם סבלו. לפני כניסתם למחקר, טופלו במגוון רחב של טיפולים וחבישות מתקדמות ופצעיהם לא החלימו. הגיל הממוצע של החולים היה 66.9, 62% מהנחקרים היו גברים. 48 מהחולים סבלו מפצעים על רקע בעיות ורידים. 27 מפצעים שנבעו ממחלות עורקים. 13 מכיבים סוכרתיים. 4 פצעים לאחר טראומה. 3 מפצעי לחץ. 3 חולים עם כוויות ו-3 חולים עם פצעי ניתוח שלא נרפאו.

טכנולוגיית נטרוקס מאושרת על ידי ה-FDA ומשרד הבריאות לטיפול בפצעים סוכרתיים, בכיבים ורידיים, בפצעי טראומה, בפצעי ניתוח שאינם נסגרים ועוד. טכנולוגיית נטרוקס מורכבת ממחולל חמצן קטן, המספק לפצע 98% חמצן טהור ולחות, באמצעות צינורית דקה וממברנה המונחת על 'מיטת' הפצע. המכשיר קטן (כגודל טלפון נייד), שקט ודיסקרטי, נישא על גופו של המטופל ומאפשר טיפול רציף גם בלילה. יעילות הטיפול הוכחה בשורה של מחקרים קליניים. הטכנולוגיה נכללת בבריטניה בקווים המנחים לריפוי פצעים. היא זמינה למבוטחי מכבי וכללית (במרפאת פצע בביה"ח בילינסון) בהפניית רופא.

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני