חדשות

אגוזי מלך אינם מספקים הגנה משמעותית מפני הידרדרות קוגניטיבית על-רקע גיל מתקדם (Am J Clin Nutr)

08/02/2020

 

אגוזי מלך מספקים הגנה קטנה מפני הידרדרות קוגניטיבית על-רקע גילי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת American Journal of Clinical Nutrition.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי צריכת אגוזי מלך עשויה לסתור תהליכי עקה חמצונית ודלקת, שני גורמים התורמים להידרדרות קוגניטיבי. מאחר ואין נתונים קליניים הנוגעים להשפעה של אגוזי מלך על התפקוד הקוגניטיבי, הם השלימו את מחקר Walnuts and Healthy Aging להערכת ההשפעות הקוגניטיביות של התערבות בת שנתיים שכללה אכילת אגוזי מלך בקשישים עם תפקודי קוגניטיבי שמור. המחקר כלל משתתפים משני מרכזים: ברצלונה, ספרד; לומה לינדה, קליפורניה.

 

במסגרת המחקר חולקו באקראי 708 משתתפים בגילאי 63-79 שנים לדיאטה עתירת אגוזי מלך (30-60 גרם/יום) או קבוצת ביקורת (הימנעות מאגוזי מלך). החוקרים השלימו סדרת מבחנים נוירו-קוגניטיביים בתחילת המחקר ולאחר שנתיים ובחנו את השינוי בתפקוד הקוגניטיבי הגלובאלי. בנוסף, ב-108 משתתפים הושלמה בדיקת MRI חוזרת להערכת מבנה ותפקוד המוח.

 

מבין המשתתפים במחקר, 636 השלימו את ההתערבות. ההיענות לצריכת אגוזי מלך הייתה טובה והם נסבלו היטב.

 

מניתוח סטטיסטי עלה כי לא היו הבדלים בין הקבוצות בתפקוד הקוגניטיבי הגלובאלי, עם שינוי ממוצע של 0.072- בקבוצת ההתערבות ו-0.086- בקבוצת הביקורת (p=0.491).

 

מניתוח פוסט-הוק של הנתונים עלו הבדלים משמעותיים  במדגם מברצלונה, עם שינויים לא-מתוקנים של 0.037- בקבוצת ההתערבות ו-0.097- בקבוצת הביקורת (p=0.040).

 

תוצאות בדיקת Functional MRI בתת-קבוצה של משתתפים מברצלונה העידו על גיוס נרחב יותר של רשתות פונקציונאליות במשימת זיכרון העבודה בקבוצת הביקורת.

 

ממצאים אלו מעידים כי התערבות בת שנתיים לצריכת אגוזי מלך לא השפיעה משמעותית על התפקוד הקוגניטיבי בקשישים בריאים. עם זאת, בדיקות Functional MRI וניתוח הנתונים לפי אתר המחקר הציעו כי אגוזי מלך עשויים לדחות הידרדרות קוגניטיבית בתתי-קבוצות של משתתפים בסיכון מוגבר.

 

Am J Clin Nutr. Published online January 7, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני