מאמרי מערכת

האם מתן טסטוסטרון פוגע בזיכרון ובתפקוד מוחי ? /מאת ד''ר גרינשטיין, עורך אורולוגיה

28/09/2007

בימים אלה יש רבים וטובים המשכנעים את הקהילה הרפואית כי יש טעם בהחזר טסטוסטרון לגברים בגיל המבוגר. ההמלצה מבוססת על העובדה שאכן קיימת ירידה ברמות טסטוסטרון הדם בגיל המבוגר. אבל עדיין לא ברור האם יש טעם רפואי במתן טסטוסטרון לגברים המתלוננים על תופעות שונות המתאימות ל"גיל המעבר" אבל להם ערכי טסטוסטרון תקינים.

 

במאמר הבא מארה"ב  מדווחים המחברים על השפעת מתן  Testosterone enanthate 200 mg לשריר כל שבוע שני למשך 90 יום בהשוואה למתן פלצבו עם החלפת התרופה בין קבוצת הטיפול לקבוצת הפלצבו  (crossed over ) כעבור 90 יום עם 90 יום הפסקת כל טיפול לפני ההחלפה, על הזיכרון המילולי והתפקוד המוחי בגברים מבוגרים עם רמות טסטוסטרון תקינות. 

 

המתנדבים כולם מעל גיל 65 שנים, עברו בדיקה גופנית עם התייחסות לערמונית כולל רמות PSA בדם, תפקודי כבד, המטוקריט, שומני דם, והיו עם ערכי טסטוסטרון כללי בדם מעל 240 ng/dL. לא נכללו חולים המאובחנים כסובלים בשאת הערמונית, אלרגיה לחומר הפלצבו, מחלות סיסטמיות רציניות, מחלות הפוגעות בתפקוד אשכים, תרופות המשפיעות על המוח, מחלות פסיכיאטריות, לאחר חבלה מוחית, שימוש באלכוהול. נשללו גם סימני דיכאון והפרעות קוגנטיביות אחרות. במרוצת המחקר החולים לא טופלו בשום תרופות המשפיעות על המוח ולא סבלו ממחלה גופנית או פסיכאטרית.

 

הנבדקים חולקו אקראית לקבוצת טיפול אשר קיבלה כל שבועיים זריקת Testosterone enanthate 200 mg לשריר וקבוצת ביקורת אשר קיבלה באותו האופן את זריקת הפלצבו. כעבור 90 יום הופסקו כל ההזרקות ל 90 יום ואז קבוצת הטיפול החלה לקבל פלצבו וקבוצת הפלצבו טופלה בזריקת

 Testosterone enanthate 200 mg שוב ל 90 יום. הערכת החולים בוצעה בסיום של כל תקופת 90 הימים.

 

מבחן הזיכרון המילולי כלל הצגה של מסמך קצר לנבדק ובדקת הזיכרון כעבור 30 דקות. בנוסף הנבדקים עברו הערכה ניורופסיכולוגית שנמשכה כ 75 דקות.

בזמן הערכת הזיכרון המילולי הנבדקים עברו בדיקת דימות של המוח בעזרת  PET and FDG CT אשר בוצעה פעמיים בשלבים השונים של אותו מבחן הזיכרון. כמו כן נבדקו רמות ההורמונים בדם במרוצת המחקר.

 

כמצופה הטיפול העלה את רמות הטסטוסטרון הכללי בדם ב 241%. הסתבר כי עליה זו הייתה מלווה בפגיעה בזיכרון המילולי p < .05 (short delay). הייתה ירידה לא משמעותית סטטיסטית (p = .09 ) בחלק של  composite verbal memory.

בדיקות הדימות של ה PET scans הראו ירידה בפעילות היחסית ב- ventromedial temporal cortex, (i.e., right amygdala/entorhinal cortex) . עם עליה בפעילות היחסית  ב bilateral prefrontal cortex.

 

מסקנת החוקרים כי אופן מתן הטסטוסטרון (כל שבוע שני) שבה הם השתמשו הביאה לרמות גבוהות על פזיולוגיות של טסטוסטרון בדם בחולים בגיל מעל 65 שנים. תופעה זו מלווה בירידה בזיכרון המילולי והפרעה לפעילות באזורים המוח ה-  medial temporal and prefrontal .

 

אולם הם זהירים ומוסיפים כי יתכן שאופן מתן שונה של טסטוסטרון  - עשוי להראות תועלת קוגניטבית באוכלוסיות אחרות. 

 

 

Maki PM, Ernst M, London ED, Mordecai KL, Perschler P, Durso SC, Brandt J, Dobs A, Resnick SM.: , Intramuscular Testosterone Treatment in Elderly Men: Evidence of Memory Decline and Altered Brain Function. J Clin Endocrinol Metab. 2007 Aug 28;

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני