מאמרי מערכת

רמת טסטוסטרון הדם בקרב גברים עם קשיי זיקפה/מאת ד''ר גרינשטיין

21/04/2008

היפוגונאדיזם בגבר המזדקן או תסמונת ADAM ר"ת של androgen deficiency in the aging male  וקשיי זיקפה הן שתי תסמונות קליניות המופיעות בגבר המתבגר. תסמונת ADAM מתבטאת בקשיי זיקפה, ירידה בחשק המיני, דכאון, עייפות, אוסטאופורוזיס, העלמות סימני מין מישניים, וירידה בעוצמת וכמות השרירים. לעיתים קיימות ביחד הן תסמונת ADAM והן קשיי תפקוד מיני במקביל. למרות שרוב התסמינים הקליניים של תסמונת ADAM הוגדרו, עד כה לא ברור מהי רמת הטסטוסטרון אצל הגבר המזדקן הקשורה או הגורמת לתסמונת.  

בעבודה הבאה מ Veterans Affairs Health Care System   (VA ) שבמינסוטה בארה"ב נבדקה רמת הטסטוסטרון בקרב גברים שהתלוננו על קשיי זיקפה .

 

בגלל השייכות  למערכת ה VA בדיקות הדם נלקחו בצורה כללית לכל הפונים למרפאה לתפקוד מיני . בנוסף כל הגברים עם תפקוד מיני במערכת שלהם טופלו על ידי אורולוגים של המרפאה. רופאים אחרים כמו רופאי משפחה היו מנועים באותה התקופה מלטפל בגברים עם קשיים בתפקוד המיני כך שלדעת המחברים אוכלוסיית המחקר מייצגת את כלל הגברים עם קשיי זיקפה במערכת ה VA.

הבדיקות שנלקחו כללו :

total testosterone, prostate-specific antigen, creatinine, hemoglobin (Hgb), total cholesterol,  Hgb A1c.

רמה תקינה של טסטוסטרון סוכמה כאשר הטסטוסטרון הכללי היה  280 ng/dL <  .

 

מתוך 3547 ל 2794 (79%) גברים הייתה לפחות מדידה אחת של טסטוסטרון בדם.

מתוך 2794 נבדקים ל 195 (7%) הייתה רמת טסטוסטרון קטנה מ 200 ng/dL. ל 654 (23%) הייתה רמת טסטוסטרון נמוכה מ 300 ng/dL. ל 956 (33%) הייתה רמת טסטוסטרון קטנה מ 346 ng/dL. ול 1349 (47%) מ 2794 הנבדקים הייתה רמת טסטוסטרון נמוכה מ 400 ng/dL.

 

הסתבר מניתוח התוצאות כי לגיל יש השפעה שלילית על רמות טסטוסטרון כל שנה של עלייה בגיל "גרמה"  לירידה ברמת הטסטוסטרון ב 2.3 ng/dL .(P <0.001)   סוכרת לא מאוזנת (Hgb A1c גדול מ 6.5) הוריד את רמת הטסטוסטרון הממוצעת ב 66.8 ng/dL בהשוואה לגברים עם סוכרת מאוזנת או ללא סוכרת בכלל (P <0.001) . לרמת ההמוגלובין תקינה יש קשר לרמת טסטוסטרון גבוהה יותר כאשר כל עליה של U 1 בהמוגלובין הייתה קשורה לעליה של 17.7 ng/dL ברמת הטסטוסטרון (P <0.001)  .

 

 לרמות כולסטרול גבוהות יש קשר שלילי לטסטוסטרון עם ירידה של 0.3 ng/dL ברמת הטסטוסטרון לכל עליה של רמת כולסטרון כללי ב 1-mg/dL (P = 0.005). לא נמצא קשר בין רמות טסטוסטרון הדם ורמות קראטנין או prostate-specific antigen. כמו כן נמצאה עלייה בולטת בשכיחות רמות נמוכות של טסטוסטרון הדם בגיל 45-50 המתייצבת לאחר מכן.

 

ה Endocrine Society  כמו The American Society of Andrology תומכים בהגדרה של תסמונת ADAM במידה ונמדד גם טסטוסטרון כללי מתחת ל 300 ng/dL.. כך שלפי מדד זה כ רבע מכלל  הנבדקים עקב קשיי זיקפה סובלים מהיפוגונאדיזם.

 

מסקנת המחברים היא כי עקב השכיחות הגבוהה של רמות נמוכות (תלוי בהגדרה של נמוכות) של טסטוסטרון באוכלוסיית הגברים עם קשיי זיקפה הם ממליצים לבדוק בכולם את רמת הטסטוסטרון.

החיסרון של המחקר הזה שהוא רטרוספקטיבי ולא נבדקו מדדים נוספים כמו רמת הטסטוסטרון הזמין והקשר של רמות שונות של טסטוסטרון לתופעות השונות של תסמונת ADAM.

 

Köhler TS, Kim J, Feia K, Bodie J, Johnson N, Makhlouf A, Monga M.:

Prevalence of androgen deficiency in men with erectile dysfunction.

Urology. 71(4):693-697, 2008.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני