Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 25/05/2020  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

31/08/2009 גבר בן 59 שוקל השתלת ICD : דיון מקרה (המשך)

במאמר שפורסם במאי 2007, דנו הכותבים במקרה של גבר בן 59 שנים, השוקל לעבור השתלת ICD (Implantable Cardioverter-Defibrillator) בעקבות סדרת אירועים לבביים חמורים. תחילה, בשנת 2000 עבר החולה אוטם לבבי קדמי חריף וקיבל טיפול תרומבוליטי בהצלחה. מאוחר יותר, הוא עבר צנתור לבבי, שהדגים נגע בחלק המקורב של LAD (Left Anterior Descending), שלאחר מכן טופל עם הכנסת סטנט. בדיקת אקו-לב לאחר האירוע הלבבי הדגימה אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה של חדר שמאל של 25%.

 

בזמן הצגת המקרה, שבע שנים לאחר האוטם הלבבי של המטופל, הוא לא סבל מכאבי חזה, קוצר נשימה או פלפיטציות ומקטע הפליטה נותר יציב; עם זאת, הוא כן דיווח על סיבולת נמוכה למאמצים. מאחר שהוא היה יחסית אסימפטומטי לאורך תקופה כה ארוכה, הוא לא תמך ברעיון של פרוצדורה פולשנית, אלקטיבית, הכרוכה בסיכון לכל החיים ותחזוקה שוטפת של ההתקן המושתל.

 

הוא נפגש לאחרונה עם הקרדיולוג שלו בסוף שנת 2007; בדיקת אקו-לב הדגימה באותה עת מקטע פליטה ירוד של 25%-30%. הקרדיולוג המטפל שוב המליץ על השתלת ICD.  במאמרם, הכותבים מכירים בכך שההחלטה להשתיל ICD היא החלטה קשה הן עבור המטופל והן עבור הרופא המטפל. ICD (Implantable Cardioverter-Defibrillator) משמשים בעיקר למניעת תמותה לבבית פתאומית על-רקע הפרעות קצב, אך קשה לקבוע לאילו חולים הפרוצדורה צפויה להועיל.

 

על-בסיס מחקר Multicenter Automatic Defibrillator Implantation Trial 2, (ובקיצור MEDIT 2 ) הכותבים מאמינים כי החולה ענה על הקריטריונים להשתלת ICD. למרות שהם מודעים לכך שהחולה קיבל טיפול תרופתי אופטימאלי, עם מקטע QRS תקין ואי-ספיקת לב מינימאלית, הם ביקשו לערוך מבחנים נוספים להערכת הסיכון לתמותה על-רקע הפרעת קצב. בנוסף, הם עודדו את החולה לשקול את הבטיחות במכשיר ICD למניעת הפרעת קצב קטלנית, אל מול החסרונות של התקן חשמלי מושתל,שנוכחותו גורמת לחולים רבים לדאוג מפני מתן שוק, בין אם נדרש או לא, בכל רגע נתון.

בסופו של דבר, המומחים מדגישים כי במידה והחולה ימות בעתיד הקרוב בשל אירוע לבבי, ככל הנראה מדובר יהיה בתוצאה של הפרעת קצב אותה ניתן היה למנוע עם ICD.

 

נקודת המבט של החולה:

החולה מספר כי הוא חש טוב מאוד ולא היו לו כל סיבות לדאגה. הוא שולל אירועים לבביים חמורים אחרים ומנסה לבצע פעילות גופנית ככל יכולתו. הוא עדיין עושה כרצונו ומשלים את היעדים שהגדיר לעצמו. הוא יחסית שבע-רצון מהדרך בה דברים מתנהלים בשלב זה.

לדבריו, הוא בחר שלא לבצע את ההשתלה. אין לו סיבה טובה לסרב להשתלה, אך לאור המצב בו הוא מצוי כרגע, אין דבר שהניע אותו מלהמשיך בדרך זו, לכן הוא חש שעליו לתת לדברים לקרות מעצמם. הוא שמח על כך ושלם עם החלטתו.

החולה מציין מספר סיבות לכך שבחר לסרב להשתלה. מנקודת המבט הנוגעת לבריאותו, הוא לא מצליח למצוא סיבה ספציפית לכך. מנקודת המבט של חיי היומיום, הוא חש בסדר גמור. ביצוע ההשתלה, אינה נתפשת בעיניו כהכרחית. הוא החליט להשאיר זאת בעברו ולמעשה לא שקל זאת בשנית בזמן האחרון.

 

כאשר הוא חשב על הנושא, הוא סבר כי מדובר באפשרות שעשויה להועיל לו, אך לאחר מחקר קצר בנושא – חיפוש אחר מאמרים ומחקרים באינטרנט – הוא הגיע למסקנה כי ככל הנראה לא מדובר באפשרות הטובה ביותר עבורו. כמו כן, מספר חסרונות של המכשיר לכדו את עינו. הוא לא היה מעוניין לקחת את הסיכון לסיבוכים הכרוכים בניתוח שני, במידה ויהיו בעיות עם המכשיר.

החולה סבור כי השתלת ICD בשלב זה תפגע באורח החיים שלו, ופשוט אינו רואה תועלת בכך.

 

למאמר

JAMA. 2009;302(1):81  


 

סגור חלון