כנסים

כיסוי חיסוני לשפעת בבתי הספר היסודיים עשוי להיות ישים

20/05/2008

מחקר חדש, שנעשה בבתי ספר ב-2007/08 העלה ביעילות את הכיסוי החיסוני כנגד שפעת בבתי הספר היסודיים.

 

מטרת המחקר הייתה לקבוע איזה אחוז מהילדים בגיל בית ספר צריכים להיות מחוסנים מפני שפעת בכדי להפחית משמעותית את ההדבקה בשפעת באמצעות הגנה ישירה או חסינות העדר.

 

בין 1998 ל-2006, מחקר מבוסס-אוכלוסיה על חסינות לשפעת השיג כיסוי חיסוני לשפעת של 15%-30% בילדים בגיל בית הספר. ב-2007/08, מחקר המבוסס על בתי ספר הוטמע במטרה להעלות את הכיסוי החיסוני לשפעת באוכלוסיה זאת.

 

עלון מידע אודות המחקר באנגלית או ספרדית נשלחו לבתיהם של ילדי בתי הספר וכשבועיים לפני יום החיסון המתוכנן, הושגה הסכמה מדעת מההורים וכן הסכמה מילדים בגילאי 7 ומעלה. המורים אספו את טפסי האישור לחיסון השפעת, שכללו את הפרטים הדמוגרפיים של הילד ומידע על מצב בריאותו, שהושלמו ונחתמו על ידי ההורה והילד.

 

על בסיס המידע הרפואי של הילד, צוות המחקר מיין את הילדים לקבלת חיסון שפעת חי מוחלש או חיסון שפעת מומת. החיסונים ניתנו במהלך שעות הבוקר על ידי אחיות מחקר, אחיות בריאות הציבור או על ידי החוקרים. עבור ילדים מתאימים תוכננה מנה שנייה במרפאת ילדים.

 

במהלך תקופת המחקר עלוני המידע נשלחו ל-11,380 תלמידים, ובין ה-26 באוקטובר 2007 וה-19 בדצמבר 2007, 22 בתי ספר העבירו יום חיסון אחד, ו-6 העבירו שני ימי חיסון. ב-28 בתי הספר היסודיים, הכיסוי החיסוני לשפעת היה 45%.

 

מתוך 5144 התלמידים שחוסנו בבתי הספר המשתתפים, 855 קיבלו מנה אחת של ספריי נזאלי של חיסון חי מוחלש, ו-15% קיבלו חיסון שפעת מומת. בנוסף, 887 עובדי בתי הספר חוסנו, 996 תלמידים חוסנו במהלך 9 מרפאות סוף שבוע, ו-94 תלמידים נוספים דיווחו על קבלת חיסון שפעת במקום אחר.

 

לדברי החוקרים, הגישה לחיסון השפעת במסגרת בתי הספר הינה יעילה ביותר בהשגת חיסון שפעת שנתי לילדים בגיל בית הספר. יש לחזק את תשתית בריאות הציבור עבור גישה זאת. שותפויות ציבוריות-פרטיות של שירותי הבריאות המקומיים צריכות להתבסס על מנת להפוך זאת לבר ביצוע.

 

המחקר מצא, כי ניתן להשיג שיעור חיסוניות לשפעת בילדים בבתי ספר יסודיים בסדר גודל של 45%. שיעור זה, בזמן שהינו נמוך באופן ניכר יחסית לשיעור הכיסוי החיסוני עבור חיסונים אחרים המומלצים רוטינית לילדים, הינו יוצא דופן, משום שהושג תחת המלצה מתירנית ולא המלצה מלאה. מצב זה ישתנה עם ההמלצות החדשות מטעם ACIP (Advisory Committee on Immunization Practices) לביצוע חיסון שנתי של כל הילדים בגיל בית הספר, שתיושמנה לכל המאוחר בעונת השפעת של 2009/10.

 

לדברי החוקרים, יש לבדוק ולאשר כי לא הייתה שונות גזעית או אתנית בכיסוי החיסוני, ובנוסף יש לנקוט מאמצים בכדי לשפר את החסינות במתבגרים.

 

לסיום, מסכמים החוקרים ואומרים, כי מחקר נוסף צריך להיות מכוון לעניין החזר העלויות הקשורות בתכניות החיסון לשפעת בבתי הספר. כעת, לאחר ש-ACIP המליץ על חיסון שנתי לילדים בגיל בית ספר, יש להתייחס לנושא של החזר עלויות החיסון, על מנת להטמיע בהצלחה את חיסון השפעת בבתי הספר בעולם האמיתי.

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<