חדשות

המלצות חדשות לבדיקות וטיפול בהליקובקטר פילורי (Clin Gastroenterol Hepatol)

06/04/2018

 

במסמך הסכמות חדש, שפורסם במהלך חודש מרץ בכתב העת Clinical Gastroenterology and Hepatology, מגדירים מומחים שלקחו חלק בפאנל Houston Consensus Conference on Testing for H. pylori Infection את האוכלוסיות בהן מומלץ להשלים בדיקות ולטפל במקרים של זיהום בחיידק הליקובקטר פילורי.

 

הבסיס למסמך ההסכמות נבע מכך שלמרות הנחיות קודמות, לרוב רופאים לא הקפידו על ההמלצות בנוגע לבדיקות הולמות לפני טיפול, וכן לא הומלץ על בדיקות לאחר טיפול בארצות הברית.

 

פאנל המומחים הסכים פה אחד כי יש להשלים בדיקות לנוכחות הליקובקטר פילורי במטופלים עם היסטוריה של כיב קיבה או תריסריון, כמו גם חולים עם דיספפסיה שלא עברו בירור קודם. הכותבים מציינים כי מחלת בי פפטי עשויה לשמש כסמן חשוב לזיהום בחיידק. למרות שייתכן והכחדת החיידק לא תביא להיעלמות תסמיני דיספפסיה, הכחדה מוצלחת תפחית משמעותית את הסיכון ארוך הטווח להתפתחות כיב קיבה או סרטן קיבה.

 

פאנל המומחים ממליץ גם על בדיקות של מטופלים שהם דור ראשון של מהגרים מאזור בו החיידק נפוץ מאוד, דוגמת יפן או קוריאה, או מקבוצה אתנית מסוימת, דוגמת אפריקאים-אמריקאים או לטיניים, המלווה בסיכון מוגבר לזיהום החיידקי.

 

בנוסף, הייתה הסכמה רחבה כי יש להשלים בדיקות של מספר קבוצות אחרות, למרות שהעדויות היו מעט חלשות יותר במקרים אלו. קבוצות אלו כוללות חולים עם תסמינים של החזר קיבה-וושט וחולים עם לימפומה של הקיבה מסוג MALT. כמו כן יש לש להשלים את הבדיקות בחולים עם סיפור משפחתי של סרטן קיבה.

 

תועדה הסכמה רחבה בקרב המומחים שלקחו חלק בפאנל כי על רופאים לבחור במשטר הכחדה אמפירי, בהתאם לנתוני רגישות לטיפול אנטיביוטי באזור הנתון. במידה ונכשלו שני משטרים לטיפול להכחדה של הזיהום, אזי סביר כי החולה עמיד לטיפול ויש להפנות את המטופלים לרופא מומחה בתחום. למטרות אבחנתיות, המומחים ממליצים עוד כי רופאים יתבססו על בדיקת צואה או על ביופסיה של רירית הקיבה במטרה לקבוע רגישות אנטי-מיקרוביאלית.

 

הטיפול האמפירי עשוי להיכשל בלפחות 20% מהחולים וכישלון טיפול זה מציב את המטופל חשוף לסיבוכים הקשורים בזיהום. לכן, חברי הפאנל מסכימים כי על רופאים להשתמש בבדיקות שונות, דוגמת תבחין נשיפה או בדיקת אנטיגן בצואה, במטרה לאשר כי הטיפול היה מוצלח. במידה ומבוצעת בדיקה אנדוסקופיה, אזי יש להשלים איסוף שתי ביופסיות מהאנטרום ומגוף הקיבה.

 

מנגד, הפאנל אינו ממליץ להתבסס על סרולוגיה לזיהוי זיהום פעיל, מאחר והנוגדנים כנגד החיידק עשויים להיוותר חיוביים במשך שנים רבות לאחר הכחדתו. עוד חשוב לוודא כי הופסק טיפול ב-Bismuth, אנטיביוטיקה ומעכבי תעלות מימן, למשך לפחות ארבעה שבועות טרם הבדיקה.

 

לסיום, המומחים מזהירים כי העדר עדות לאטרופיה של הקיבה, מטפלזיה או דיספלזיה בביופסיה ראשונית, אינה בהכרח שוללת את הסיכון להתפתחות כיבים או ממאירות, במידה והזיהום נמשך. לאור התפתחות אטרופיה של הקיבה, הסיכון לסרטן קיבה מוגבר ובעוד שהכחדת הליקובקטר פילורי עשויה לעצור את ההתקדמות של דלקת קיבה ולהפחית או להגביל את הסיכון, כיום הסברה היא כי לא ניתן להשיב את המצב לקדמותו באופן מלא.

 

Clin Gastroenterol Hepatol. Published online March 17, 2018.

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<