חדשות

מקומה של מדיטציה בטיפול בתסמונת דחק בתר-חבלתית (Lancet Psychiatry)

21/11/2018

 

מדיטציה טרנסצנדנטלית יעילה בהקלה על תסמיני תסמונת דחק בתר-חבלתית (Post-Traumatic Stress Disorder) ביוצאי צבא ועשויה לשמש כחלופה יעילה באלו שלא הגיבו או מעדיפים להימנע מטיפול בחשיפה ממושכת, כך עולה מנתונים חדשים, שפורסמו במהלך חודש נובמבר בכתב העת Lancet Psychiatry.

 

החוקרים השלימו מחקר אקראי ומבוקר שכלל 203 יוצאי צבא, עם אבחנה של PTSD משנית לשירות צבאי פעיל. המשתתפים חולקו באקראי לקבוצת מדיטציה, טיפול בחשיפה ממושכת, או קבוצת ביקורת. כל טיפול כלל 12 מפגשים לאורך 12 שבועות, עם אימון יומי בבית.

 

התוצא העיקרי היה השינוי בחומרת תסמיני PTSD לאורך שלושה חודשים, כפי שנקבע לפי מדד CAPS (Clinician-Administered PTSD Scale). החוקרים שיערו כי מדיטציה טרנסצנדנטלית תהיה לא-נחותה, בהשוואה לחשיפה ממושכת, בשיפור מדדי CAPS.

 

בתקופה שבין יוני 2013 ועד אוקטובר 2016, חולקו באקראי 203 יוצאי צבא לאחת משלוש קבוצות:68 חולים לטיפול במדיטציה, 68 לטיפול בחשיפה ממושכת ו-67 לקבוצת ביקורת.

 

החוקרים מדווחים כי מדיטציה טרנסצנדנטלית הייתה לא-נחותה משמעותית בהשוואה לחשיפה ממושכת בהערכת ההשפעה על מדד CAPS מתחילת המחקר ועד לאחר שלושה חודשים (שינוי של 5.9%-, p=0.0002).

 

מניתוח להשוואת עיפות הטיפול עלה כי חלה ירידה מובהקת במדדי CAPS עם מדיטציה טרנסצנדנטלית, בהשוואה לקבוצת ביקורת (14.6%-, P=0.0009) ובקבוצת טיפול בחשיפה ממושכת לעומת קבוצת ביקורת (8.7%-, p=0.041). עוד עולה כי 61% מאלו בקבוצת מדיטציה, 42% מאלו בקבוצת חשיפה ממושכת ו-32% מאלו בקבוצת הביקורת הדגימו שיפור משמעותי-קלינית במדד CAPS.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול במדיטציה טרנסצנדנטלית עשוי לשמש כחלופה טובה להקלה על חומרת תסמיני PTSD ביוצאי צבא ומהווה אפשרות טובה ליוצאי צבא המעדיפים להימנע מטיפול מסורתי בחשיפה ממושכת להקלה על תסמונת דחק בתר-חבלתית.

 

Lancet Psychiatry. Published online November 15, 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<