המעבדה הרפואית

האם בדיקת דם יכולה להבדיל בין הפרעה דו-קוטבית לדיכאון?

דיכאון אישה צעירה
בדיקת הדם הראשונה המסייעת באבחון הפרעות של בריאות הנפש הושקה בצרפת ונועדה להבדיל בין הפרעה דו קוטבית לדיכאון. תגובות הפסיכיאטרים לבדיקה החדשה הן זהירות וחלקן ספקניות.

בדיקת הדם הראשונה המסייעת באבחון הפרעות של בריאות הנפש הושקה בצרפת ונועדה להבדיל בין הפרעה דו קוטבית לדיכאון. החדשות עשויות להיות מפתיעות לחלק מהמטפלים, לאור האתגר באבחון מצבים פסיכיאטריים, ובמיוחד כמו במצבים אלו החולקים תסמינים משותפים רבים. תגובות הפסיכיאטרים בצרפת לבדיקה החדשה הן זהירות וחלקן ספקניות, ביניהן חוות הדעת של האיגוד הצרפתי לפסיכיאטריה ביולוגית ונוירופסיכופרמקולוגיה (AFPBN).

דיכאון והפרעות דו קוטביות הן שתי מחלות פסיכיאטריות שונות הדורשות טיפולים שונים. אבחון מוקדם ומדויק וטיפול מתאים הם אתגרים משמעותיים לרופאים, במיוחד מאחר שהפרעה דו קוטבית לא מטופלת או לא מטופלת כראוי יכולה לגרום להשלכות בריאותיות נפשיות ופיזיות משמעותיות עבור המטופלים ובני משפחותיהם. מחקרים שפורסמו מצביעים על כך שלוקח בממוצע 8-10 שנים, ולפעמים אף יותר, לאבחן הפרעה דו קוטבית. האבחון מבוסס על בדיקה קלינית פסיכיאטרית, הנערכת על ידי מומחה באמצעות שאלונים מתוקפים וסולמות הערכה.

ה-AFPBN קבע בהודעה לעיתונות כי “עד היום, אף בדיקה לא עומדת בתנאים לשימוש קליני”. כדי שבדיקה אבחנתית תהיה תקפה מבחינה מדעית, אתית ושמישה בפרקטיקה הקלינית, הפיתוח שלה חייב לעמוד בקריטריונים מחמירים. ישנם 10 קריטריונים הכוללים אימות של התוצאות המדעיות לפחות בשני מחקרים קליניים עצמאיים או של קוהורט, רגישות מספקת (זיהוי חיובי אמיתי) וספציפיות (זיהוי שלילי שגוי), ועלות שהיא אחראית מבחינה אתית ומאפשרת גישה למטופל.

אחת החברות דיווחה על שני מחקרים קליניים, אך רק אחד פורסם עד כה (ב-Translational Psychiatry) שכלל 400 מטופלים. במקרה זה, “למטופלים האלה כבר היה מצב פסיכיאטרי מבוסס, לא ממש הציגו את אותם תסמינים בין מטופלים עם דיכאון חוזר לאלו עם הפרעה דו-קוטבית ולא נטלו את אותם טיפולים”, ציין אחד מחברי ה-AFPBN.

לכתבה ב-medscape

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה