חדשות

הפרעות במתן שתן ותפקוד מיני על-רקע מנופאוזה מלוות באיכות חיים ירודה (Menopause)

19/12/2018

 

הפרעות חמורות במתן שתן ובתפקוד המיני לאחר מנופאוזה מלוות באיכות חיים ירודה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש נובמבר בכתב העת Menopause.

 

החוקרים בחנו את הנתונים מסקר שכלל 2,160 נשים בגילאי 45-75 שנים, אשר דיווחו על לפחות תסמין אחד לאחר-מנופאוזה שנקשר עם אטרופיה של הלדן והעריה, כולל תסמיני יובש נרתיקי, כאב בעת מגע מיני ואי-נקיטת שתן.

 

מהתוצאות עלה כי נשים רבות סובלות לשווא מתסמינים שאינם עולים לדיון עם הרופא המטפל, או שלא יודעים כיצד לטפל בהם. חשוב להתייחס בכבוד לקבוצה של תסמינים שרבים מאמינים כי הם אינם חשובים או אינם רלבנטיים לטיפול רפואי. חלק מאמינים כי תסמינים אלו יעברו מעצמם ולא מבינים את האופי הכרוני של מצבים שאינם מסכני-חיים, אך עלולים להשפיע משמעותית על האינטימיות, ההערכה העצמית ודימוי הגוף.

 

נשים רבות זוכות להקלה בתסמיני מנופאוזה בעקבות טיפול הורמונאלי חליפי. נשים נוטלות אסטרוגן נרתיקי בצורת קרם או תכשירים אחרים, לדוגמא, וכן קיימת גם גלולה אותה ניתן ליטול בכדי להקל על יובש נרתיקי והפרעה בתפקוד המיני.

 

המחקר לא היה ניסוי מבוקר שנועד להוכיח אם או כיצד תסמיני מנופאוזה ספציפיים משפיעים על איכות החיים של נשים. החוקרים גם דיווחו על קשרים כלכליים למספר חברות המייצרות תרופות למגוון תסמיני מנופאוזה.

 

אעפ"י כן, התוצאות מדגישות את הצורך שנשים יבינו כי תסמיני מנופאוזה עשויים להוביל לבעיות רפואיות כרוניות וכי תסמינים אלים לעיתים קרובות ניתנים לטיפול. לעיתים קרובות פונים לקבלת טיפול רפואי כאשר התסמינים הופכים בלתי-נסבלים.

 

ממצאי המחקר מאשרים כי שינויים לאחר-מנופאוזה עשויים להשפיע משמעותית על איכות החיים של הנשים. השפעה זו עשויה להיות דומה בהיקפה לזו של מחלות כרוניות אחרות, דוגמת דלקת מפרקים, מחלת ריאות חסימתית-כרונית, אסתמה או תסמונת מעי רגיז. בעוד שחולים רבים פונים באופן שגרתי לקבלת טיפול רפואי למצבים אלו, שינויים על-רקע מנופאוזה לעיתים קרובות אינם זוכים להתייחסות מספקת.

 

Menopause 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<