חדשות

תוצאות מבטיחות לטיפול המבוסס על גלי קול בתדר נמוך ועצימות נמוכה להקלה על כאבים – סקירת ספרות

26/03/2019

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

 

מתן טיפול בגלי קול בעצימות נמוכה ותדר נמוך באמצעות מערכת PainShield עשוי לסייע בהפחתת תהליכי דלקת, לתמוך ביצירת כל דם חדשים ולהגביר זרימת דם וחמצון רקמה, כמו גם לשחק תפקיד בתיקון וחידוש רקמות רכות. גישת טיפול זו עשויה גם להיות בעלת פעילות בקטריוצידית ויש עדויות כי עשויה גם להשפיע לטובה על תחושות כאב.

 

בסדרת מאמרים הנסקרים כאן (1,2,3,4) תועדה ההשפעה החיובית והתועלת של טיפול בגישה זו להקלה על כאב ממקורות שונים, כולל נויראלגיה טריגימנלית, כאב אגני כרוני וכאב על-רקע דלקת וקרע גידים.

 

הטיפול כולל הדבקת מדבקה עם מתמר אולטרה-סאונד, המשמשת להעברת גלי קול בתדירות נמוכה ובעצימות נמוכה לאזור המבוקש.

 

ד"ר משה חיים אדהאן ושותפיו מבית החולים שיבא בתל השומר (1) דיווח כבר בשנת 2010 במאמר בכתב העת PM & R על תוצאות חיוביות לטיפול בגלי קול בתדירות נמוכה ועצימות נמוכה בשלושה חולים עם פציעות גידים. ד"ר אדהאן הסביר כי PainShield הינו המכשיר הרפואי הראשון המשתמש בתכונות הפיזיות של משטח אקוסטי בכדי לסייע בהעברת גלי קול בעצימות נמוכה ותר נמוך לאורך גיד וכך מבטיח שדה טיפול רחב יותר מזה המוצע ע"י מכשירי טיפול אחרים על-בסיס גלי קול. מכשור זה מהווה אפשרות זולה, המבוססת על שחרור איטי של גלי קול לטיפול בחולים עם כאב משנית למחלת גידים. 

 

מומחים מטקסס (2) דיווחו כי PainShield הדגים תוצאות טובות לאורך ארבע שנים בטיפול בחולים עם כאב כרוני באזור האגן, כאב ממקור אורולוגי וכאב ממערכת העיכול. המועמדים הטובים ביותר לטיפול זה עשויים להיות חולים המגיבים לפיזיותרפיה אך עם הישנויות בין ביקורים; חולים המגיבים היטב לטיפול בגלי קול שאינם נישאים על הגוף; חולים בהם תועדה הקלה מסוימת בכאב עם טיפול באמבטיות חום או חימום מקומי; שילוב PainShield במסגרת טיפול מולטי-דיציפלינרי; ובמקרים בהם הזמינות לטיפול פיזיותרפי נמוכה.  במחקר שני שערכו החוקרים התוצאות היו דומות ותמכו בהשפעה החיובית של PainShield בחולים עם כאב אגני כרוני חמור וממושך.

 

שני מאמרים תיארו את התועלת של גישה זו לטיפול בחולים עם נויראלגיה טריגימינאלית (4) . המחקר הראשון פורסם בכתב העת Journal of Anesthesiology and Pain Research ובחנו את ההשפעה של טיפול מקומי בגלי קול על תסמיני נויראלגיה טריגימינאלית ב-59 חולים שלקחו חלק במחקר כפל-סמיות, אקראי-מבוקר. הממצאים הצביעו על ירידה מובהקת סטטיסטית בכאב סובייקטיבי וכן במספר המקרים בהם נדרש טיפול הצלה באופיואידים. עוד זוהתה מגמה על עליה במדדי איכות החיים של החולים. מנגד, לא תועדו אירועים חריגים או סיבוכים משנית לטיפול זה.

 

המאמר השני, שפורסם ע"י ד"ר אדהאן ושותפיו, כלל סדרת מקרים שתמכה ביעילות טיפול בגלי קול בעצימות נמוכה ותדר נמוך. כאשר הטיפול שימש על משטח גרמי, דוגמת המצח, גלי הקול עברו בצורה יעילה ומועילה דרך נוזל השדרה למבני מערכת העצבים המרכזית הסמוכים למבנים הגרמיים, כולל לאזור שורש העצב הטריגמינלי.  טכנולוגיה זו של מתן מקומי של טיפול בגלי קול מאפשרת לטפל בכל המשטח החיצוני של המוח וגזע המוח, ובחלק מהמקרים, גם אתרים בחוט השדרה, תוך שימוש בנוזל השדרה כמוליך של גלי הקול לאתר המטרה.

 

1.        A Sound Solution to Tendonitis: Healing Tendon Tears With a Novel Low-Intensity, Low- Acoustic Ultrasound Patch  ,  Haim Moshe Adahan, MD, CM CCFP FRCPC(PMR), Dep Sports Med   Hanania Sharon, BPT, Itzhak Siev-Ner, MD

2 .  Wiseman2013-IPPS Meeting Orlando PainShield CPPVersB1 

3 .  Strategies for Pelvic Pain - PainShield  

4.  Treatment for Trigeminal NeuralgiaA4b ,  The Effect of Surface Acoustic Wave (SAW) Device  Journal of Anesthesiology and Pain,  Research Markowitz et al., J Anesthesiol Pain Res 2019, 2:1

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<