חדשות

אילו התערבויות עשויות לסייע בשמירה על איכות החיים של חולים עם ליקוי קוגניטיבי? (JAMA Network Open)

20/05/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Network Open מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש בו ביקשו לבחון את ההשפעות של שילוב חמש התערבויות התנהגותיות איכות החיים של חולים עם ליקוי קוגניטיבי קל. הם מצאו כי התערבויות התנהגותיות עשויות לשפר את איכות החיים של חולים אלו, כאשר שילובי התערבויות שונים עשויים להוביל לתוצאות טובות יותר.

 

מטרת המחקר הייתה להשוות את ההשפעות האינקרמנטליות של שילובים של חמש התערבויות התנהגותיות על התוצאות בעלות החשיבות הרבה ביותר לחולים עם ליקוי קוגניטיבי קל. במחקר האקראי, רב-מרכזי, נערכה השוואה של התועלת של התערבויות שונות. מדגם המחקר כלל 272 משתתפים מארבעה מרכזים רפואיים אמבולטוריים, כאשר כל המשתתפים ענו על קריטריוני ליקוי קוגניטיבי קל לפי הגדרת ה-National Institute on Aging-Alzheimer's Association

 

תכנית ההתערבות שולבה במסגרת HABIT (Healthy Action to Benefit Independence and Thinking), התערבות בת 50 שעות שנערכה לאורך שבועיים, כולל אימון מרכיבי זיכרון, אימון קוגניטיבי ממוחשב, יוגה, קבוצות תמיכה של החולים ובני/בנות הזוג וחינוך לבריאות. במחקר הנוכחי, אחת מחמש התערבויות נבחרה באקראי להסרה מכל קבוצת התערבות. המשתתפים ובני/בנות הזוג לקחו חלק במפגש דחף 6 ו-12 חודשים לאחר ההתערבות.

 

התוצא העיקרי היה מדד איכות החיים של החולים עם ליקוי קוגניטיבי קל לאחר 12 חודשים ונבחר על-פי דירוג ההעדפות של משתתפים קודמים בתכנית המחקר. מצב רוח, ערך-עצמי ופעילויות יומיומיות מבוססות-זיכרון זכו גם כן לדירוג גבוה.

 

מדגם המחקר כלל 272 משתתפים (גיל ממוצע של 75 שנים), כאשר 56 חולקו להתערבויות התנהגותיות ללא יוגה, ב-54 לא נכלל אימון קוגניטיבי ממוחשב, ב-52 לא נכללה תכנית חינוך לבריאות, 53 לא לקחו חלק בקבוצות תמיכה ו-57 לא קיבלו כל מערכת תמיכה בתפקוד הזיכרון.

 

גודל ההשפעה הגדול ביותר לאיכות החיים זוהה בהשוואת קבוצת ההתערבות ללא אימון קוגניטיבי ממוחשב ובין קבוצת ההתערבות ללא חינוך לבריאות (יחס סיכויים של 0.34). בניתוח משני, חינוך לבריאות היה בעל השפעה גדולה יותר על מצב הרוח, בהשוואה לאימון קוגניטיבי ממוחשב (גודל השפעה של 0.53) וליוגה הייתה השפעה גדולה יותר על פעילויות יומיומיות מבוססות-זיכרון, בהשוואה לקבוצות תמיכה (גודל השפעה של 0.43).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר עשויים לסייע בהבנת ההשפעות של התערבויות התנהגותיות על התוצאות בחולים עם ליקוי קוגניטיבי קל.

 

JAMA Network Open, 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<