חדשות

אימון מיינדפולנס מבוסס-אפליקציה עשוי לסייע בהפחתת עישון סיגריות (Neuropsychopharmacology )

13/06/2019

 

אפליקציה מבוססת-מיינדפולנס להפסקת עישון עשויה לסייע למעשנים להפחית את מספר הסיגריות היומי וכן עשויה להביא לשינוי בפעילות המוח באזורים הקשורים בכמיהה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש אפריל בכתב העת Neuropsychopharmacology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הטיפולים הנוכחיים להפסקת עישון אינם מביאים לתוצאות טובות דיו, חלקית בשל חוסר האפשרות להפחית עישון בעקבות חשיפה לרמזים לעישון. אימון מיינדפולנס הוכח כיעיל במחקרים מוקדמים, אך היעד הנוירו-ביולוגי עדיין אינו ידוע. במחקר קודם עם לא-מעשנים החוקרים מצאו כי אימון מיינדפולנס עשוי להפחית פעילות באזור ה-Posterior Cingulate Cortex (PCC). בקרב מעשנים, אזור זה מופעל בתגובה לרמזים לעישון.

 

במסגרת המחקר האקראי בחנו החוקרים את ההשפעות של אימון-מיינדפולנס מבוסס-אפליקציה על תגובתיות אזור ה-PCC לרמזים לעישון ואם הבדלים פרטניים בשינויים ב-PCC בעקבות אימונים אלו מנבאים תוצאות עישון. התגובתיות באזור ה-PCC לרמזים לעישון נמדדה באמצעות בדיקות Functional MRI בתחילת המחקר וחודש לאחר קבלת האפליקציה.

 

מדגם המחקר כל 33 משתתפים בקבוצת ההתערבות ו-34 משתתפים בקבוצת הביקורת.

 

בקרב אלו בקבוצת ההתערבות תועד מתאם חיובי בין ירידה בתגובתיות באזור PCC לרמזים לעישון ובין ירידה בעישון סיגרית (p=0.02). מנגד, לא תועד מתאם דומה בקבוצת הביקורת. החוקרים לא זיהו השפעות של הקבוצה בלבד בתגובתיות באזור PCC או בהפחתת היקף עישון סיגריות. מניתוח פוסט-הוק עלה כי קשר זה היה ספציפי למגדר ותועד רק בנשים (p=0.03), אך לא בגברים (p=0.79).

 

ממצאים אלו מעידים כי אימון מיינדפולנס מפחית באופן ספציפי פעילות באזור ה-PCC בעקבות חשיפה לרמזים לעישון באופן שהינו ספציפי לנבדק וכי הירידה בפעילות באזור זה מנבאת ירידה נלוות בהיקף העישון.

 

ממצאי המחקר קושרים בין ההשפעות ההתנהגותיות של אימון מיינדפולנס לעישון ובין מנגנונים עצביים, בפרט בקרב נשים. הנתונים מהווים בסיס לזיהוי נבדקים העשויים ליהנות מהתועלת של טיפולים המכוונים באמצעים דיגיטאליים, דוגמת אימון מיינדפולנס מבוסס-אפליקציה, עם שיפור בתוצאות הקליניות.

 

Neuropsychopharmacology (2019) 

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני