חדשות

המלצות עדכניות מטעם ה-USPSTF לבדיקות סקר למפרצת אבי עורקים בטני (מתוך המלצות ה-USPSTF)

20/06/2019

 

בדיקת אולטרה-סאונד יחידה לזיהוי מפרצת של אבי העורקים הבטני מומלצת לגברים בגילאי 65-75 שנים שעישנו אי-פעם, אך לא לאוכלוסיות אחרות, כך על-פי טיוטת המלצות מטעם ה-USPSTF (US Preventive Services Task Force). עם זאת, המומחים מציינים כי על הרופאים להיות סלקטיביים בסקירת גברים בגילאים אלו אשר לא עישנו מעולם.

 

למעט חריג אחד, טיוטת ההמלצות תואמת להנחיות מטעם ה-USPSTF משנת 2014.  השינוי היחיד משנת 2014 נוגע להתייחסות להיסטוריה משפחתית כאל גורם סיכון מבוסס יותר ולכן ההמלצה כנגד בדיקת סקר של נשים שלא עישנו מעולם שונתה לנשים שמעולם לא-עישנו וללא היסטוריה משפחתית. המומחים מסבירים כי לאור הסיכוי הנמוך מאוד למפרצת, לצד סיכון מוגבר לנזק עקב טיפול בהשוואה לגברים, אין מקום להשלים בדיקות סקר של קבוצה זו.

 

נשים בגילאי 65-75 שנים המעשנות או עישנו בעבר (לפחות 100 סיגריות) או אלו עם קרובי משפחה מדרגה ראשונה של מפרצת אבי עורקים בטני, נכללו במחקר יחיד להערכת תוצאות בדיקות סקר והממצאים לא הדגימו כל תועלת לגישה זו. צוות המשימה קבע כי אין עדויות מספקות בכדי להמליץ בעד או נגד בדיקות סקר וקרא למחקרים נוספים בנושא.

 

התוספות היחידות לבסיס העדויות מאז ההנחיות האחרונות משנת 2014 כללו מעקב ממושך יותר אחר ארבעה מחקרים מבוססי-אוכלוסיה שאישרו את הפחתת שיעורי הקרעים ושיעורי התמותה על-רקע מפרצת אבי עורקים בטני בעקבות בדיקות סקר לצד העליה בפרוצדורות אלקטיביות; עוד פורסמו מספר מחקרי עוקבה להערכת בדיקת סקר חוזרת, עם ערך מוסף מועט לספרות ההטרוגנית; מספר מחקרים נוספים לא הדגימו תועלת לטיפול תרופתי; נתוני מרשם חדשים העידו כי שיעור הסיבוכים מתיקון אנדווסקולארי ופתוח די דומים לסיבוכים בעקבות ניתוח.

 

מתוך המלצות ה-USPSTF

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני