חדשות

למרות שיעורי דיכאון יציבים חלה עליה ניכרת בהיקף השימוש בנוגדי-דיכאון בקשישים (Br J Psychiatry)

14/10/2019

 

מספר המבוגרים בגילאי 65 שנים ומעלה אשר נוטלים נוגדי-דיכאון עלה בלמעלה מכפליים במהלך שני העשורים האחרונים, זאת למרות שינוי קטן במספר הקשישים המאובחנים עם דיכאון, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך חודש אוקטובר בכתב העת British Journal of Psychiatry.

 

החוקרים בחנו את הנתונים ממחקרי Cognitive Function and Ageing Studies, אשר נערכו בין 1991-1993 ובין 2008-2011. הם ראיינו למעלה מ-15,000 מבוגרים בגילאי 65 שנים ומעלה באנגליה ווילס, במטרה לקבוע אם חלו שינויים בשיעורי הימצאות דיכאון ושימוש בנוגדי-דיכאון.

 

ראיונות מובנים שימשו לקביעת נוכחות או העדר תסמיני דיכאון ולאחר מכן השתמשו החוקרים בקריטריונים אבחנתיים במטרה לקבוע אם המשתתפים סבלו מדיכאון חמור יותר מזה המתאפיין בשינויים קלים במצב הרוח, דוגמת ירידה באנרגיה, עניין, או הנאה.

 

בין שתי הקבוצות הדומות של נשאלים, אשר השלימו ראיונות במרווח של עשרים שנים, שיעורי הימצאות דיכאון ירדו באופן קל בלבד – מ-7.9% בתקופה המוקדמת ל-6.8% בתקופה המאוחרת. עם זאת, שיעור המבוגרים הנוטלים נוגדי-דיכאון זינק מ-4.2% בתקופה המוקדמת ל-10.7% שני עשורים מאוחר יותר.

 

החוקרים כותבים כי לא ברור אם עליה זו בשיעורי הטיפול משקפים אבחנת-יתר, הכרה טובה יותר ומתן מרשמים לטיפול זה, או מתן נוגדי-דיכאון למצבים שהם מעבר לדיכאון.

 

Br J Psychiatry. Published online October 7, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני