חדשות

בביקורים לצורך בדיקות ממוגרפיה ניתן להציע הפניית נשים מעשנות לתכנית להפסקת עישון (Journal of the American College of Radiology)

11/02/2020

 

ביקורים לצורך בדיקות סקר ממוגרפיה מספקים הזדמנות לעודד נשים מעשנות להפסיק לעשן ולהפנות אותן לשירותים המתאימים לכך, ובמידת הצורך, להפנות את המטופלות המתאימות לבדיקות סקר לסרטן ריאות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Radiology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הפסקת עישון הינה תהליך מורכב עבור מטופלות רבות ונדרשת תמיכה מצד מערכת הבריאות כמו גם מערכות חיצוניות. רדיולוגים עשויים לתרום למאמצים לשיפור המצב הבריאותי של כלל המטופלים ע"י זיהוי גישות חדשות לנצל מפגשים של המטופלות עם מערכת הבריאות.

 

לאור זאת, בשנת 2018 הוספו שתי שאלות לשאלון שניתן לנשים שהשלימו בדיקות סקר ממוגרפיה, אשר כללו מידע אודות היסטוריית העישון ורצון בהפניה לתכנית להפסקת עישון.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 1,907 מבין 2,136 נשים שהשיבו לשאלונים, מהן 10.5% היו מעשנות פעילות (גיל ממוצע של 57.3 שנים) ו-29.1% מעשנות לשעבר (גיל ממוצע של 63.9 שנים).

 

מבין המעשנות הפעילות, 26.4% ביקשו הפניה לתכנית להפסקת עישון: 23.9% בדואר, 8% בייעוץ אישי ו-7.5% בייעוץ טלפוני. לא זוהו מאפיינים סוציו-דמוגרפיים שניבאו בקשה להפניה לתכנית להפסקת עישון.

 

בנוסף, מבין המעשנות הפעילות, 13.4% ענו על הקריטריונים של Medicare ו-Medicaid לבדיקות סקר לסרטן ריאות, מהן 40.7% השלימו את בדיקות הסקר העדכניות בזמן הביקור לממוגרפיה. מבין המעשנות לשעבר, 7.8% ענו על הקריטרונים הנ"ל, מהן 25.6% השלימו את הבדיקות העדכניות.

 

בסך הכול, 9.3% מאלו שעישנו אי-פעם ענו על הקריטריונים לבדיקות הסקר לסרטן ריאות, מהן פחות משליש (31.4%) השלימו את הבדיקות כנדרש.

 

החוקרים כותבים כי ביקורים לצורך בדיקות סקר ממוגרפיה מספקים הזדמנות לרדיולוגים לסייע במאמצים להפסקת עישון ולהפנות מטופלות מתאימות לבדיקות סקר לסרטן ריאות.

 

Journal of the American College of Radiology, online January 10, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני