חדשות

הופעת רטינופתיה סוכרתית מנבאת סיכון מוגבר לאירוע מוחי (מתוך כנס ה-ISC)

18/02/2020

 

עדויות נוספות תומכות בסיכון המוגבר לאירועים מוחיים בחולים עם אבחנה של רטינופתיה סוכרתית, כך מדווחים חוקרים במהלך כנס ה-International Stroke Conference.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי רטינופתיה סוכרתית הינה הסיבוך הנפוץ ביותר של סוכרת, ושכיחותה עומדת על כמחצית מהחולים עם סוכרת מסוג 1 או מסוג 2. מחקר קודם הציע כי ייתכן מסלול משותף או סינרגיסטי לסיבוכים מאקרווסקולאריים של סוכרת, כולל אירוע מוחי.

 

במטרה לבחון את הנושא, החוקרים אספו נתונים אודות 2,828 משתתפים במחקר ACCORD Eye Study (Action to Control Cardiovascular Risk in Diabetes) והשוו את הסיכון לאירוע מוחי בין 874 חולים עם רטינופתיה סוכרתית ו-1,954 חולים ללא סיבוך זה. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 62 שנים, 62% היו גברים.

 

במהלך מעקב ממוצע של 5.4 שנין, 117 משתתפים פיתחו אירוע מוחי. החוקרים מצאו כי רטינופתיה סוכרתית הייתה נפוצה יותר בקרב חולים עם אירוע מוחי (41%), בהשוואה לאלו ללא אירוע מוחי (31%) (p=0.016).

 

הקשר בין רטינופתיה סוכרתית ובין אירוע מוחי נותר מובהק סטטיסטית בניתוח שכלל תקנון למשתנים רבים, כולל גיל התחלתי, מין, גזע, פרופיל שומנים, המוגלובין מסוכרר, עישון ועוד (יחס סיכון מתוקן של 1.60, p=0.015).

 

באשר לפוטנציאל ההפיכות של גורם סיכון זה, החוקרים מדווחים כי הקשר בין רטינופתיה סוכרתית ובין אירוע מוחי לא היה שונה בין משתתפים במחקר ACCORD שחולקו באקראי לקבוצת התערבות לאיזון רמות הסוכר בדם, איזון פרופיל השומנים, או התערבות לאיזון לחץ הדם.

 

החוקרים מדגישים כי מדובר בניתוח משני של ממצאי מחקר אחר ולכן המידע אודות סוג ומיקום האירוע המוחי לא היה זמין.

 

מתוך כנס ה-ISC

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני