חדשות

תוספת סיגריות אלקטרוניות עשויה להגדיל שיעורי הפסקת עישון בהשוואה לייעוץ בלבד (מתוך כנס ה-ACC)

02/04/2020

 

שילוב סיגריות אלקטרוניות עם ייעוץ בנושא הפסקת עישון נמצא עדיף על-פני ייעוץ בלבד בהפסקת עישון מוצלחת ,כך עולה מנתונים שפורסמו בכנס וירטואלי מטעם ה-American College of Cardiology.

 

מחקר E3 נמשך בימים אלו ונתונים ארוכי טווח יסייעו בקביעת התועלת ארוכת הטווח של משלב סיגריות אלקטרוניות עם ייעוץ מתאים.

 

מדגם המחקר כלל 376 משתתפים (גיל ממוצע של 53 שנים, היסטוריית עישון ממוצעת של 35 שנות חפיסה) מ-17 אתרים ברחבי קנדה. כמו כן, 91% מהמשתתפים ניסו בעבר להפסיק לעשן, אך נכשלו. מרבית המשתתפים ניסו בעבר תרופות להפסקת עישון או טיפול התנהגותי, אשר לא צלחו.

 

שליש מהמשתתפים במחקר חולקו לקבוצת התערבות שכללה סיגריות אלקטרוניות עם ניקוטין, שליש קיבלו סיגריות אלקטרוניות ללא-ניקוטין ושליש קיבלו ייעוץ בלבד בנושא הפסקת עישון. כל המשתתפים השלימו כ-100 דקות של ייעוץ לאורך 12 שבועות, אשר כלל הנחיות אודות הפסקת עישון.

 

בהשוואה לשיעורי עישון בתחילת המחקר של 21 סיגריות ביום, משתתפים שקיבלו סיגריות אלקטרוניות עם ניקוטין הפחיתו את צריכת הסיגריות היומית ב-13 סיגריות ביום, בהשוואה לירידה של 11 סיגריות ביום קרב אלו שקיבלו סיגריות אלקטרוניות ללא-ניקוטין ולירידה של 7 סיגריות ביום בקרב אלו בקבוצת הייעוץ בלבד.

 

לאחר 12 שבועות, 21.9% מהמשתתפים שקיבלו סיגריות אלקטרוניות מכילות-ניקוטין הפסיקו לעשן, זאת בהשוואה ל-17.3% מאלו שקיבלו סיגריות אלקטרוניות ללא-ניקוטין ו-9.1% בקרב משתתפים שקיבלו ייעוץ בנושא הפסקת עישון בלבד (הבדל בסיכון של 12.8%, רווח בר-סמך 95% של 4.0-21.60).

 

החוקרים מסבירים כי עם סיגריות אלקטרוניות המכילות-ניקוטין הסיכוי להפסקת עישון היה גבוה פי 2.4, בהשוואה לגישה שכללה ייעוץ בנושא הפסקת עישון בלבד.

 

החוקרים מזהירים כי ההשפעות הבריאותיות של סיגריות אלקטרוניות עדיין אינן מובנות היטב ואין מקום לאידוי לכל מטרה, פרט להפסקת עישון. במחקר הנוכחי תועדו אירועים חריגים חמורים בשבעה חולים: חולה אחד בקבוצת סיגריות אלקטרוניות המכילות ניקוטין עם מחלת ריאות חסימתית כרונית פיתח התלקחות של מחלת הריאות וחרדה, כאשר 4 חולים שהשתמשו בסיגריות אלקטרוניות ללא-ניקוטין אובחנו עם דלקת תוספתן, התקף לב, כאבי חזה ודימום מהאף. בקבוצת ייעוץ בלבד, חולה אחד אובחן עם איסכמיה קריטית של הגפה וחולה אחד עם זיהום בדרכי השתן.  כל האירועים הללו לא יוחסו לטיפול שניתן במחקר, אך החוקרים הבהירו כי דרושים נתוני בטיחות נוספים.

 

ממצאי המחקר מעידים כי סיגריות אלקטרוניות המכילות ניקוטין הן אמצעי יעיל להפסקת עישון בטווח הקצר. אידוי עם ייעוץ בנושא הפסקת עישון נמצא יעיל יותר מייעוץ בלבד, אם כי לא מדובר בכדור קסם להפסקת עישון.

 

מתוך כנס ה-ACC

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<