חדשות

רופאים רבים עדיין אינם נוהגים לשאול אודות דיכאון לאחר לידה (Morb Mortal Wkly Rep)

27/05/2020

 

למרות עליה בשנים האחרונות בהיקף בדיקות סקר לדיכאון לאחר לידה אנשי צוות רפואי רבים אינם שואלים מטופלות רבות לאחר-לידה אודות תסמיני דיכאון, כך עולה מנתונים חדשים מטעם ה-CDC (Centers for Disease Control and Prevention).

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי דיכאון סביב לידה מהווה סיבוך של ההיריון אשר עשוי להשפיע לרעה על התוצאות באם וביילוד. בדיקות סקר לזיהוי תסמיני דיכאון בנשים הרות ובנשים לאחר-לידה מומלצות בכדי לאבחן, לטפל ולעקוב אחר נשים אלו להפחתת הסיכון לסיבוכים.

 

מומחי ה-CDC בחנו את הנתונים משנת 2018 ממערכת Pregnancy Risk Assessment Monitoring System במטרה לתאר את תסמיני דיכאון לאחר-לידה בקרב נשים שילדו לאחרונה ולקבוע אם אנשי צוות רפואי שאלו את הנשים אודות דיכאון במהלך ביקורי המעקב לפני הלידה ולאחריה.

 

בקרב נשים שטופלו ב-31 מרכזים שונים, שיעורי הימצאות תסמיני דיכאון לאחר-לידה נעו בין 9.7% באילינוי ועד 23.5% במיסיסיפי. שיעורי הימצאות תסמיני דיכאון לאחר לידה עלו על 20% בקרב נשים עד גיל 19 שנים, באלו שנהגו לעשן במהלך ההיריון או לאחריו, בנשים שנחשפו לאלימות מצד בן הזוג לפני ההיריון או במהלכו, באלו שדיווחו על אבחנה של דיכאון לפני או במהלך ההיריון, או בנשים שילדן מת לאחר הלידה.

 

החוקרים מדווחים כי בסך הכול, 79.1% מהנשים דיווחו כי איש צוות רפואי שאל אותן על תסמיני דיכאון במהלך ביקורי מעקב לפני הלידה, כאשר השיעורים נעו בין 51.3% בפורטו ריקו ועד 90.7% באלסקה. באשר להצגת שאלות בנוגע לתסמיני דיכאון לאחר לידה, 87.4% מהנשים דיווחו כי איש צוות רפואי הציג שאלות בנושא, כאשר השיעורים נעו בין 50.7% בפורטו ריקו ועד 96.2% בוורמונט.

 

שיעורי הימצאות תסמיני דיכאון לאחר לידה ומאפייני האם והיילוד משתנים מאתר לאתר ולא תועדו ממצאים עקביים בין מרכזים רפואיים שונים. הדגשת ההמלצות לבדיקות סקר והפניות מתאימות לאבחנה, טיפול ומעקב עשויה להבטיח טיפול יעי ומוקדם בדיכאון להפחתת סיבוכים לאם וליילוד.

 

Morb Mortal Wkly Rep. Published online May 14, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<