חדשות

הבדלים בין ההנחיות האמריקאיות והאירופאיות לטיפול בדיסליפידמיה (Circulation)

14/06/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Circulation השלימו מומחים השוואה בין ההנחיות האמריקאיות (American Heart Association/American College of Cardiology) וההנחיות האירופאיות (European Society of Cardiology/European Atherosclerosis Society Dyslipidemia) למניעה ראשונית של מחלה קרדיווסקולארית טרשתית ע"י טיפול לאיזון רמות השומנים בדם.

 

ההנחיות האמריקאיות שמות דש על שינויי אורחות חיים למניעת מחלה קרדיווסקולארית טרשתית לאורך החיים ומרחביות את חשיבות הדיונים בין הרופא והמטופל אודות הסיכונים האפשריים בהחלט על טיפול בסטטינים באלו בסיכון גבולי או בינוני. ההמלצה היא להתחיל טיפול בסטטינים באלו עם ערכי LDL של 190 מ"ג/ד"ל ומעלה או במבוגרים בגילאי 40-75 שנים עם סוכרת. באשר לאלו בסיכון נמוך, ההמלצה היא לחשב את הסיכון למחלה קרדיווסקולארית טרשתית בתוך עשור ולאחר מכן להתאים את הערכת הסיכון בכל מקרה לגופו, לצד התייחסות לגורמי סיכון חשובים אחרים וכן לשקול שימוש במדד סידן בעורקים כליליים.

 

ההנחיות האירופאיות תומכות בהליך הריבוד סיכון בן שלושה שלבים, הכולל הערכה קלינית במטרה לזהות מצבים בסיכון גבוה וגבוה-מאוד, חישוב מדד SCORE ולבסוף, הערכת גורמים המשפיעים על הסיכון.

 

הכותבים כותבים כי ישנם קווי דמיון חשובים בין ההנחיות למניעה ראשונית, כאשר בשני המקרים מזוהים חולים עם ערכי LDL גבוהים באופן חמור, או חולי סוכרת בגילאי 40-75 שנים, בהם נדרש טיפול להפחתת רמות LDL. שני הקווים המנחים ממליצים על סטטינים כקו-טיפול ראשון ועל מעקב רמות LDL להערכת השפעת הטיפול וכמדד להיענות לטיפול.

 

עם זאת, ישנם הבדלים חשובים בין הקווים המנחים. למרות שבשני המקרים תומכים בהפחתה ספציפית של ערכי LDL (כפי שבא לידי ביטוי כאחוז ירידה מערכי הבסיס) עם עצימות סטטינים התואמת לסיכון הפרטני, ההנחיות האירופאיות כוללות יעדי או ערכי LDL ספציפיים בכל רמות הסיכון. עם זאת, היעדים עשויים להוביל להגברת טיפול כאשר סך התועלת אינו ברור באלו שהיו קרובים ליעד המטרה השרירותי של ערכי LDL וייתכן כי היו נהנים במקום זאת מדיון אודות הטיפול. לדוגמא, בחולה בסיכון נמוך, בגיל 42 שנים עם אבחנה לאחרונה של סוכרת ותחת טיפול בסטטינים בעצימות בינונית בו תועדו ערכי LDL מעט מעל 100 מ"ג/ד"ל, סך התועלת של הגברת עצימות הטיפול להפחתת ערכי LDL אינה ברורה.

 

ההנחיות האמריקאיות תומכות במתן סטטינים להפחתת ערכי LDL בחולים בהם טיפול במסגרת מניעה ראשונית הדגים סך תועלת לטיפול להפחתת ערכי LDL ובהם הטיפול נמצא בטוח ויעיל במחקרים אקראיים ומבוקרים. ההנחיות שמות דגש על דיון בין הרופא והמטופל אודות הסיכון של המטופל ומעלות את אפשרות שימוש במדד הסתיידות עורקים כליליים, העשוי לסייע בבחירה ספציפי יותר של חולים בהם הטיפול בסטטינים עשוי לספק את התועלת הרבה ביותר.

 

Circulation. 2020;141(14):1117-1120

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

ב-30/6 יוצג באמצעות אי-מד וובינר טעם החברה לטרשת עורקים בה יוצגו ההנחיות העדכניות של החברה לדיסליפדמיה, ובקרוב ניתן יהיה להירשם לוובינר.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<