חדשות

יתרונות משלב פעילות גופנית עם Liraglutide 3 מ''ג (סאקסנדה) לשמירה על ירידה במשקל לאחר דיאטה דלה מאוד בקלוריות (Diabetes)

23/06/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת Diabetes עולה טיפול משולב הכולל מתן Liraglutide במינון 3.0 מ"ג (סאקסנדה) עם פעילות גופנית עדיף על כל אחת מההתערבויות בנפרד בשמירה על משקל הגוף, או השגת ירידה נוספת במשקל הגוף, שנה לאחר ירידה במשקל בעקבות דיאטה דלה מאוד בקלוריות.

 

ירידה במשקל מפחיתה את ההוצאה האנרגטית ומלווה בעליה בתאבון ועליה חוזרת במשקל הגוף. פעילות גופנית עשויה להשפיע על ההוצאה האנרגטית ולאגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 (Glucagon Like Peptide), דוגמת Liraglutide, השפעה על התיאבון. במחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעות לאחר שנה אחת על הרכב הגוף ושמירת משקל שאבד בעקבות דיאטה דלה מאוד בקלוריות עם טיפול ב-Liraglutide, פעילות גופנית ושילוב שתי ההתערבויות במטופלים הסובלים מהשמנה.

 

החוקרים השלימו מחקר כפל-סמיות, אקראי ומבוקר-פלסבו. לאחר שמונה שבועות של דיאטה דלה מאוד בקלוריות (800 קילו-קלוריות ביום), אשר הובילה לירידה של לפחות 5% במשקל הגוף, המשתתפים חולקו באקראי לטיפול בן שנה אחת ב-Liraglutide במינון 3.0 מ"ג ביום; פעילות גופנית בהיקף של 150 דקות בשבוע עם פלסבו; פעילות גופנית בהיקף של 150 דקות בשבוע עם Liraglutide במינון 3.0 מ"ג/יום; או פלסבו.

 

מדגם המחקר כלל 215 משתתפים עם השמנה (64% נשים, גיל ממוצע של 42 שנים, מדד מסת גוף של 36.6 ק"ג למטר בריבוע). מהנתונים אודות השינויים במשקל הגוף ובהרכב הגוף לאחר 8 שבועות של דיאטה דלה מאוד בקלוריות עם המשך טיפול בן שנה אחת עולה כי בכלל אוכלוסיית המחקר נרשמה ירידה של 13.1 ק"ג במשקל הגוף, עם ירידה של 2.3% באחוז השומן בגוף.

 

מהערכת הנתונים לפי קבוצת המחקר עלה כי בקבוצת הפלסבו נרשמה עליה של 5.6 ק"ג במשקל הגוף  ועליה של 0.4% בשומן הגוף; פעילות גופנית בלבד לוותה בעליה של 1.5 ק"ג במשקל הגוף וירידה של 2.0% בשומן הגוף; טיפול ב-Liraglutide בלבד לווה בירידה של 1.5 ק"ג במשקל הגוף וירידה של 1.6% בשומן הגוף. לעומת זאת, שילוב שכלל מתן Liraglutide עם פעילות גופנית הוביל לתוצאות הטובות ביותר, עם ירידה של 3.7 ק"ג במשקל הגוף וירידה של 3.6% בשומן הגוף.

 

מניתוח סטטיסטי של הנתונים עלה כי משלב 3mg Liraglutide עם פעילות גופנית היה עדיף באופן מובהק סטטיסטית על פלסבו או פעילות גופנית בלבד, הן בהערכת השינוי במשקל הגוף והן בהערכת השינוי בשומן הגוף. עם זאת, בהשוואת שילוב Liraglutide עם פעילות גופנית אל מול Liragludie בלבד זיהו החוקרים עדיפות לטיפול המשולב רק מבחינת השינוי באחוז השומן בגוף, אך לא זוהה הבדל משמעותי במשקל הגוף.

 

ממצאי המחקר מעידים כי משלב3mg  Liraglutide ) סאקסנדה)  עם פעילות גופנית נמצא עדיף על פלסבו ופעילות גופנית בלבד וטוב יותר מספרית מ-Liraglutide בלבד, בשמירה על ירידה במשקל בעקבות דיאטה דלת קלוריות, עם עדויות לפיהן חלה אף ירידה נוספת במשקל הגוף עם הטיפול המשולב. הירידה באחוז השומן בגוף עם הטיפול המשולב הייתה גדולה יותר, בהשוואה לזו שתעודה עם3 mg   Liraglutide או פעילות גופנית בלבד.

 

Diabetes 2020 Jun; 69 (Supplement 1)

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<