חדשות

האם רמות טסטוסטרון נמוכות בגברים קשורות לסיכון גבוה לתמותה עקב COVID-19 ? (מתוך (Critical Care)

20/07/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במכתב למערכת שפורסם בכתב העת Critical Care דנים מומחים בסוגיית  בדיקות סקר לאבחנה מוקדמת של רמות טסטוסטרון נמוכות וטיפול בגברים בסיכון גבוה לתמותה עקב COVID-19.

 

לדברי הכותבים, מספר דיווחים הצביעו על כך שבגברים עם COVID-19 המחלה היתה חמורה יותר ושיעורי התמותה היו גבוהים יותר, בהשוואה לנשים עם הזיהום הנגיפי.

בעקבות זאת, החוקרים בחנו את חשיבות הורמוני מין בהתקדמות המחלה.

בנוסף סדרת מקרים מסין, גרמניה ואיטליה הדגישו את הקשר החשוב בין רמות טסטוסטרון בדם, ציטוקינים דלקתיים, התקדמות מחלה ותוצאות קליניות בגברים עם COVID-19, ללא תלות בגיל החולה ומחלות רקע.

 

במדגם שכלל 31 גברים אשר אושפזו בבית חולים באיטליה, ירידה הדרגתית ברמות טסטוסטרון חופשי וטסטוסטרון כולל עמדה בקורלציה משמעותית עם הצורך בהגברת הטיפול והעברת החולה מטיפול במחלקה פנימית לטיפול ביחידת טיפול נמרץ ולמומחים למחלות בדרכי הנשימה.

בנוסף זוהתה קורלציה שלילית בין רמות טסטוסטרון חופשי וכולל ובין סמני דלקת, דוגמת ספירת נויטרופילים, רמות LDH, Procalcitonin, CRP ופריטין וקורלציה חיובית על ספירת לימפוציטים. הסבירות להעברת חולה ליחידת טיפול נמרץ עמדה על 14.18% באלו עם ערכי טסטוסטרון כולל מתחת ל-5 ננומול/ליטר, בהשוואה ל-0.60% באלו עם רמות גבוהות יותר (p<0.0001) והסיכוי לתמותה עמד על 12.40% לעומת 0.39%, בהתאמה (p<0.0001).

 

תצפיות דומות תועדו במדגם שכלל 45 חולים מגרמניה, כאשר ב-70% מהחולים תועדו רמות טסטוסטרון נמוכות באשפוז ליחידת טיפול נמרץ, כאשר ב-7 מבין 9 מקרי החולים שלא שרדו את האשפוז תועדו רמות טסטוסטרון כללי נמוכות משמעותית.

 

לדברי הכותבים, רמות טסטוסטרון נמוכות בגברים המאושפזים בבית חולים עם מחלה חדה תוארו כבר בעבר בספרות הרפואית ונקשרו באופן דומה עם הסיכון לאשפוז ליחידת טיפול נמרץ וחומרת המחלה, כפי שנקבע לפי הסיכוי להתפתחות תסמונת מצוקה נשימתית חדה, משך השהות ביחידת טיפול נמרץ ותמותה.

בנוסף, מומחים בתחום העלו השערה לפיה לרמות הטסטוסטרון הנמוכות השפעה ישירה על התוצאות השליליות בחולים עם COVID-19. אחת התיאוריות היא כי רמות טסטוסטרון נמוכות עשויות להוביל לפרוגנוזה גרועה יותר בשל החשיבות של טסטוסטרון בהגברת ביטוי ACE-2 (Angiotensin Converting Enzyme).

 

הכותבים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להגדיר את קשר סיבה ותוצאה בין רמות טסטוסטרון ומחלה חמורה על-רקע  COVID-19  .

יש לציין כי למרות שהחשיבות של רמות טסטוסטרון נמוכות כסמן פרוגנוסטי למחלה חמורה היא ברורה , היא עדיין אינה מוכרת דיו בגברים עם COVID-19.

 

החוקרים  קוראים להשלים בדיקות סקר נרחבות יותר לרמות טסטוסטרון בגברים המאושפזים בבית חולים עם תסמינים של COVID-19 כגישה לזיהוי אלו שבסיכון הגבוה ביותר למחלה חמורה, המובילה לאשפוז ביחידת טיפול נמרץ או למות החולה.

 

Critical Care Vol 367 (2020)

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<