חדשות

גורמים המנבאים תפקוד קוגניטיבי שמור בגיל מתקדם (Neurology)

24/07/2020

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת Neurology עולה כי מבוגרים עם מדדי תפקוד קוגניטיבי תקינים בשנות ה-70 לחייהם צפויים לתפקוד קוגניטיבי שמור גם לאחר גיל 90 שנים, ללא תלוי בעומס משקעי עמילואיד-ביתא.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון מנבאים של העדר משקעי עמילואיד-ביתא ושימור תפקוד קוגניטיבי בקשישים. הם השלימו מחקר עוקבה תצפיתי שכלל 100 משתתפים שלקחו חלק קודם לכן במחקר Ginkgo Evaluation of Memory Study בשנים 2000-2008 והשלימו בדיקת PiB-PET וכן הערכה קלינית-קוגניטיבית שנתית החל משנת 2010.

 

גיל המשתתפים הממוצע בעת ההערכה הקוגניטיבית האחרונה עמד על 92 שנים. משך תקופת המעקב מתחילת המחקר עד להערכה האחרונה של משקעי עמילואיד-ביתא עמד על 12.3 שנים ועל 14.1 שנים עד להערכה הקוגניטיבית.

 

מהנתונים עולה כי אלל APOE*2 ניבא נוכחות משקעי עמילואיד-ביתא בעת ההערכה האחרונה (ב-34 חולים לא היו משקעי עמילואיד-ביתא וב-66 חולים היו משקעים אלו). בקרב משתתפים בהם לא תועדו משקעי עמילואיד-ביתא שיעור נשאי APOE2 היה גבוה יותר, בהשוואה לאלו בהם הייתה עדות למשקעים אלו (21.9% לעומת 4.8%; יחס סיכויים של 5.5, p=0.01). התפקוד הקוגניטיבי בתחילת המחקר ניבא את המצב הקוגניטיבי (30 משתתפים נותרו ללא ליקוי קוגניטיבי, בהשוואה ל-70 משתתפים עם ליקוי קוגניטיבי).

 

מבין 66 משתתפים בהם הייתה עדות למשקעי עמילואיד-ביתא, 14 היו בעלי תפקוד קוגניטיבי שמור. משתתפים אלו לא היו שונים בגנוטיפ APOE או במשתנים דמוגרפיים, בהשוואה לאלו עם עדות למשקעי עמילואיד-ביתא. באלו ללא היסטוריה של עישון תועד סיכוי גבוה פי 10 לתפקוד קוגניטיבי שמור (יחס סיכויים של 10.84, p=0.02). המדד הקוגניטיבי בתחילת המחקר גם זוהה כמנבא משמעותי של התפקוד הקוגניטיבי.

 

עוד מדווחים החוקרים כי גורמים המעידים על בריאות כלי הדם ניבאו את משקעי עמילואיד-ביתא לאורך זמן, כאשר לחץ פעימה נמוך יותר זוהה כגורם מגן מפני עליה במשקעי עמילואיד-ביתא לאורך זמן. עוד עולה מהנתונים כי עבודה בשכר ושביעות רצון מהחיים זוהו כגורמים המגנים מפני הידרדרות קוגניטיבית בכלל המדגם.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי אלל APOE*2 ולחץ פעימה נמוך ניבאו עמידות למשקעי עמילואיד-ביתא בגילאים מתקדמים. מדדי תפקוד קוגניטיבי 14 שנים מוקדם יותר, אשר ככל הנראה משקפים את היכולות טרם מחלה, ניבאו את המצב הקוגניטיבי ושימור תפקוד קוגניטיבי בנוכחות משקעי עמילואיד-ביתא.

 

 

 

Neurology 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים לעיין בתחקיר שערכנו מטעם אי-מד בנושא דמנציה.

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<