חדשות

מומחים קוראים להשלים בדיקות סקר להפרעות מצב רוח בחולי COPD עם בעיות שינה (Clin Respir J.)

06/08/2020

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת Clinical Respiratory Journal עולה קשר הדוק בין הפרעות שינה ובין דיכאון בחולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית (Chronic Obstructive Pulmonary Disease).

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את דפוסי הפרעות שינה וגורמים שנקשרו עם ליקוי שינה בחולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית. החוקרים השלימו מחקר פרוספקטיבי, רב-מרכזי, שכלל מדגם של 245 חולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית. כל החולים השלימו את מדד CASIS (COPD and Asthma Sleep Impact Scale) להערכת הפרעות שינה. שאלון SGRQ (St. George's Respiratory Questionnaire), סקר SF-36 (Short Form Health Survey), HADS (Hospital Anxiety and Depression Scale) ו-CSES (COPD Self Efficacy Scale) שימשו להערכת איכות החיים הבריאותית, חרדה/דיכאון ותחושת ערך עצמי, בהתאמה.

 

מהנתונים עולה כי 35.1% מהחולים דיווחו על שנת לילה גרועה. מניתוח רב-משתני עלה קשר בין מדדים גבוהים יותר בכל ארבעת המדדים של איכות החיים הבריאותית ובין מדדי CASIS גבוהים יותר.

 

ממצאי המחקר מדגישים את הקשר בין דיכאון, איכות שינה לקויה ותחושת ערך-עצמי ובין איכות שינה ירודה ומציעים כי ייתכן שיפור באיכות השינה דרך שיפור איכות החיים הבריאותית ותחושת הערך העצמי. החוקרים קוראים להשלים בדיקות סקר להפרעת מצב רוח בחולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית.

 

Clin Respir J. 2020 Jul 24

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<