חדשות

הסיכון המוגבר למחלות כרוניות במעשנים נותר גם לאחר הפסקת עישון (National Health Statistic Report)

11/08/2020

 

מנתונים חדשים מטעם ה-CDC, אשר פורסמו ב-National Health Statistics Reports, עולה כי בקרב מעשנים שהפסיקו לעשן זוהתה קורלציה משמעותית בין משך העישון ובין המצב הבריאותי, כאשר היסטוריה ארוכה של עישון לוותה בסיכון מוגבר למצב בריאותי ירוד, מחלת ריאות חסימתית כרונית ומחלות כרוניות.

 

החוקרים אספו נתונים מסקר National Health Interview Survey לשנת 2018 במטרה לתאר את המצב הבריאותי של מעשנים לשעבר בגילאי 65 שנים ומעלה ע"י הערכת שיעור המעשנים לשעבר עם מצב בריאותי סביר או ירוד, מחלת ריאות חסימתית כרונית, ארבע מחלות כרוניות ומעלה ומגבלות בהשתתפות בפעילויות חברתיות. מספר שנות העישון נקבע על-סמך תגובות לשאלות אודות גיל התחלת עישון בעבר ומשך הזמן שחלף מאז שהפסיקו לעשן.

 

מבין המבוגרים בגילאי 65 שנים ומעלה, 49.4% מהגברים ו-30.6% מהנשים עישנו בעבר. קרוב לרבע מהמעשנים לשבר עישנו במשך 40 שנים ומעלה.

 

לאחר תקנון למאפיינים סוציו-דמוגרפיים, ברקב מעשנים לשעבר תועד שיעור גבוה יותר של חולים עם מצב בריאות סביר או ירוד, לצד שכיחות גבוהה יותר של מחלת ריאות חסימתית כרונית ולפחות ארבע מחלות כרוניות, בהשוואה לאלו שלא עישנו מעולם. יתרה מזאת, שיעור המעשנים לשעבר שדיווחו על מצב בריאותי ירוד או סביר, ארבע מחלות כרוניות ומעלה ומגבלות בהשתתפות בפעילויות חברתיות היה דומה לזה שתועד בקרב מעשנים פעילים.

 

עם העליה במספר שנות העישון, נרשמה בקרב מעשנים לשעבר עליה בשיעורי מצב בריאותי סביר או ירוד, מחלת ריאות חסימתית כרונית, ארבע מחלות כרוניות ומעלה ומגבלות בהשתתפות בפעילויות חברתיות.

 

החוקרים כותבים כי מחקרים קודמים מצאו כי יש תועלת להפסקת עישון בכל גיל. עם זאת, גם לאחר הפסקת עישון, משך הזמן שאדם בגילאי 65 שנים ומעלה נהג לעשן בעבר בא לידי ביטוי במדדי בריאות בהווה.

 

National Health Statistic Report 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<