חדשות

טיפול במטפורמין עשוי להאט הידרדרות קוגניטיבית והתפתחות דמנציה במבוגרים עם סוכרת מסוג 2 (Diabetes Care)

25/09/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes Care מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי במבוגרים עם סוכרת, טיפול במטפורמין עשוי להביא להאטת הידרדרות קוגניטיבית ולהפחית את הסיכון לדמנציה.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את הקשר בין טיפול במטפורמין ובין היארעות דמנציה והידרדרות קוגניטיבית לאורך 6 שנים בחולים עם סוכרת, בהשוואה לאלו שלא טופלו במטפורמין ונבדקים ללא סוכרת.

 

המחקר הפרוספקטיבי כלל 1,037 משתתפים ללא-דמנציה בגילאי 70-90 שנים ממחקר Sydney Memory and Ageing Study. בדיקות נוירו-פסיכולוגיות שימשו להערכת התפקוד הקוגניטיבי כל שבועיים; סדרה של בדיקות להערכת תפקוד ניהולי, זיכרון, קשב/מהירות, שפה וראיה מרחבית. אלו שימשו לקביעת התפקוד הקוגניטיבי הגלובאלי. בדיקות MRI שימשו להערכת נפח המוח, נפח ההיפוקמפוס ואתרים נוספים בתחילת המחקר ולאחר שנתיים ב-526 משתתפים.

 

החוקרים מדווחים כי מבין 1,037 משתתפים במחקר, 123 היו חולי סוכרת; מבין אלו, 67 טופלו במטפורמין והמאפיינים הדמוגרפיים שלהם היו דומים לאלו של חולי סוכרת שלא טופלו במטפורמין ומשתתפים ללא סוכרת.

 

בקרב חולי סוכרת תחת טיפול במטפורמין תועדה הידרדרות איטית משמעותית בתפקוד הקוגניטיבי הגלובאלי ובתפקוד הניהולי, בהשוואה לחולי סוכרת שאינם תחת טיפול במטפורמין. היארעות דמנציה הייתה גבוהה יותר משמעותית בקרב חולי סוכרת אשר לא טופלו במטפורמין, בהשוואה לחולי סוכרת תחת טיפול במטפורמין (יחס סיכויים של 5.29, p=0.05).

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים, אשר יכללו חולים עם ובלי סוכרת, במטרה לקבוע אם הטיפול במטפורמין עומד בבסיס הממצאים שתועדו במחקר.

 

Diabetes Care 2020 Sep

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<