חדשות

חולי סוכרת מסוג 2 בסיכון גבוה משמעותית לדמנציה וסקולארית (מתוך כנס ה-EASD)

25/09/2020

 

בחולים עם סוכרת מסוג 2 קיים סיכון מוגבר משמעותית להתפתחות דמנציה וסקולארית, בהשוואה לסוגים אחרים של דמנציה כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם במהלך כנס ה-EASD (European Association for the Study of Diabetes).

 

החוקרים התבססו על נתונים ממאגר Swedish National Diabetes Register במטרה לבחון את היקף הקשר בין סוכרת מסוג 2 ובין היארעות תתי-סוגים שונים של דמנציה. הם גם ביקשו לבחון את הקשר בין איזון רמות הסוכר בדם ולזהות גורמי סיכון נוספים.

 

לצורך המחקר, החוקרים אספו נתונים אודות 378,299 חולים עם סוכרת מסוג 2 ובחנו את אלו אל מול למעלה מ-1.8 מיליון ביקורות תואמות בגיל ומין מהאוכלוסייה הכללית.

 

לאחר מעקב ממוצע בן 7 שנים, 10,143 חולים ו-46,479 ביקורות ללא סוכרת מסוג 2 פיתחו דמנציה. דמנציה לא-וסקולארית הייתה הסוג הנפוץ ביותר של דמנציה שזוהה במחקר, לאחריה מחלת אלצהיימר ואח"כ דמנציה וסקולארית.

 

בקרב חולים עם סוכרת מסוג 2, איזון גליקמי ירוד לווה בסיכון מוגבר לדמנציה, בפרט דמנציה וסקולארית ודמנציה לא-וסקולארית. עם זאת, לא זוהה קשר דומה עם מחלת אלצהיימר.

 

בהשוואה לחולים עם ריכוז המוגלובין מסוכרר מתחת ל-7% באלו עם ריכוז המוגלובין מסוכרר של 10.1% ומעלה נרשמה עליה של 93% בסיכון לדמנציה וסקולארית, עליה של 67% בסיכון לדמנציה לא-וסקולארית ועליה של 34% בסיכון למחלת אלצהיימר.

 

החוקרים כותבים כי מדובר בממצאים תצפיתיים ולכן יש לנקוט משנה זהירות בטרם קובעים המלצות כלשהן בנושא על-סמך נתונים אלו.

 

מתוך כנס ה-EASD

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<