חדשות

הרפיית שרירים בתיווך מכשיר הטלפון החכם עשויה להקלה על מיגרנה (Headache)

04/01/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Headache מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי הרפיית שרירים מתקדמת בתיווך טלפון חכם הינה גישה אפשרית וזמינה לטיפול במיגרנה.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הישימות והתגובות להרפיית שרירים מתקדמת ע"י אפליקציה למכשיר הטלפון החכם בחולים עם מיגרנה. מחקר הפיילוט כלל מבוגרים עם מיגרנה ולפחות 4 ימים עם כאבי ראש בחודש. לכל המשתתפים ניתנה אפליקציית RELAXaHEAD הכוללת יומן אלקטרוני לתיעוד כאבי הראש. המשתתפים חולקו לקבלת אחת מבין שתי גרסאות של האפליקציה, אחת עם הרפיית שרירים מתקדמת והשניה ללא מרכיב זה.

 

התוצאים העיקריים כללו את ישימות ההתערבות (היענות להתערבות ומילוי יומנים לאורך 90 ימים) ושביעות הרצון מההתערבות. החוקרים השלימו ניתוח במטרה לקבוע אם חל שינוי במדדי MIDAS (Migraine Disability Assessment Scale) או שינוי בימים עם כאבי ראש.

 

מדגם המחקר כלל 139 משתתפים, מהם 77 קיבלו את האפליקציה עם תכנית הרפיית שרירים מתקדמת ו-62 היו בקבוצת הביקורת. מרבית המשתתפים סבלו ממוגבלות בדרגה בינונית-עד-חמורה.

 

על-פי סולם Likert Scale, הכולל דירוג של 1-5 נקודות, המשתתפים מצאו כי האפליקציה הייתה קלה לשימוש (ממוצע של 4.2 נקודות) וטענו כי היו שמחים לקחת חלק שוב בהתערבות שכללה הרפיית שרירים מתקדמת (ממוצע של 4.3 נקודות).

 

במהלך ששת השבועות הראשונים, המשתתפים ערכו תרגילי הרפיית שרירים בתדירות של 2-4 ימים בשבוע. משך התרגול בכל מחזור עמד על 11.1 דקות, בממוצע.

 

בהשוואה לקבוצת הביקורת, בקבוצת ההתערבות תועדה ירידה גדולה יותר במדדי MIDAS הממוצעים, אם כי זו לא הייתה מובהקת סטטיסטית (8.7- לעומת 22.7- נקודות, p=0.100), שינוי המקביל להשפעה בגודל קטן-עד-בינוני.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי תרגילי הרפיה מתקדמים על-בסיס מכשירי טלפון חכם מהווים גישה מקובלת וישימה להקלה על מוגבלות משנית למיגרנה.

 

Headache. 2020;60(10):2232-2246.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<