חדשות

האם מוצרי קנאביס עלולים להוביל לעליה בסיכון לאובדנות? (מתוך כנס מטעם ה- ה-Nevada Psychiatric Association)

22/02/2021

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך עדכון פסיכו-פרמקולוגיה שנתי שנערך ע"י ה-Nevada Psychiatric Association עולה כי במדינות שונות ברחבי ארצות הברית נרשמה בין השנים 2014 עד 2017 עליה בשיעורי האובדנות עם עדות למריחואנה בקרב צעירים בגילאי 10-19 שנים ובקרב אלו בגילאי 20 שנים ומעלה.

 

מנתוני ה-Rocky Mountain High Intensity Drug Trafficking Area לשנים 2014 עד 2017 עולה כי מספר מקרי האובדנות עם עדות למריחואנה עלה ב-250% בקרב צעירים בגילאי 10-19 שנים וב-22% בקרב אלו בגילאי 20 שנים ומעלה. במהלך אותה תקופה של שלוש שנים, שיעור הצעירים בקולוראדו בגילאי 12 שנים ומעלה אשר השתמשו במריחואנה במהלך החודש האחרון זינק ב-45%, שיעור גבוה ב-85% מהממוצע הארצי. בדומה, בקרב סטודנטים במכללות נרשמה עליה של 18% בשיעור המשיבים שדיווחו על שימוש במריחואנה בחודש האחרון, שיעור גבוה ב-60% מהממוצע הארצי.

 

בקרב מתבגרים נרשמה עליה של 5% בשיעור המשיבים שדיווחו על שימוש במריחואנה בחודש האחרון, עליה של מעל 54% מהממוצע הארצי. עם זאת, המגמה המטרידה נבעה מעליה בשימוש במוצרי קנאביס בעלי פוטנטיות גבוהה.

 

עוד עולה מהנתונים כי 48% מהמשתמשים הצעירים במריחואנה דיווחו כי הלכו לעבודה תחת השפעת הסם (40% לפחות פעם בשבוע) ונרשמה עליה של 170% בפניות צעירים לחדרי מיון בשל תחלואה על-רקע מריחואנה, דוגמת הקאות מרובות על-רקע קנבינואידים, או אירוע פסיכוזה ראשון. ברחבי המדינה תועדה עליה של 148% בשיעור האשפוזים על-רקע מריחואנה.

 

החוקרים מסבירים כי בעת שהג'וינט הממוצע בשנות ה-60 של המאה הקודמת הכיל כ-3% של THC, הרמה עלתה ל-4-6% בשנת 2002 וכיום, בעידן שלאחר התרת השימוש במריחואנה בחוק, הג'וינט הממוצע מכיל כ-13-23% של THC. המטריד הוא כי התכשירים הפוטנטיים יותר מכילים כיום כמות גדולה ב-70-95% בריכוז THC. מדובר במוצרים מאוד פוטנטיים המהווים כ-25% מנתח השוק כיום. מגמה זו מטרידה במיוחד בשל הסיכון המוגבר להתמכרות ושימוש לרעה בסם.

 

השימוש במוצרים בעלי פוטנטיות גבוהה גם מכפיל את הסיכון להתפתחות הפרעת חרדה מוכללת, מביא לעליה של פי שלוש בסיכון לתלות בטבק, מכפיל את הסיכון להפרעת שימוש בחומרים אסורים אחרים ומלווה בעליה של לפחות פי ארבע בסיכון לאירוע פסיכוזה ראשון בצעירים.

 

לאור זאת, כאשר אוספים מידע אודות שימוש בקנאביס, חשוב לשאול את המטופלים על הפוטנטיות של המוצרים בהם משתמשים.

 

מתוך כנס מטעם ה- ה-Nevada Psychiatric Association

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<