חדשות

ניתוחים בריאטרים בחולי אי ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור קשורים לשיעור אשפוזים נמוך יותר

19/06/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר רטרוספקטיבי שבדק מעל 2 מיליון אמריקאים שעברו ניתוחים מטבוליים-בריאטריים הראה כי הם אושפזו משמעותית פחות עקב אירועי אי ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור (HFpEF). המחקר שהוצג בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לניתוחים מטבוליים ובריאטריים הראה כי בניתוח רב-משתני, מטופלים ללא היסטוריה של ניתוח בריאטרי התאשפזו עד פי שלושה עד חמישה בגין אירועים חריפים הקשורים ל-HFpEF, ויותר מכפול משיעור האשפוזים עקב אירועי HFpEF כרוניים.

לדברי עורכי המחקר, למרות מגבלות המחקר שכללו את היותו רטרוספקטיבי, תצפיתי ותלוי לחלוטין בקידוד ברשומות הרפואיות, הוא כלל מסד נתונים גדול במיוחד שמייצג בצורה רחבה את האוכלוסייה הבוגרת בארה"ב. המחקר "מוסיף מידע חשוב לספרות הרפואית בניסיון להבחין בהשפעת הניתוח הבריאטרי על HFpEF. מחקרים קטנים יותר עד כה הראו כי ירידה במשקל בכל צורה שהיא יכולה להשפיע על התפקוד הדיאסטולי הלקוי של חולי HFpEF. מחקרים לגבי ההשפעה של ניתוחים בריאטריים על התוצאות הקליניות של חולי HFpEF הם ככל הנראה החשובים ביותר להרחבת ההתוויה של ניתוחים מטבוליים באוכלוסיית חולים אלו", אמרה ד"ר תמי ל. קינדל, מנהלת התוכנית לכירורגיה בריאטרית במכללה לרפואה של ויסקונסין, מילווקי, בתגובה למחקר בכנס.

המחקר בחן גם את תת-הקבוצה של כ-68,000 מטופלים עם HFpEF והיסטוריה של מחלה כלילית, מתוכם כ-62,000 שלא עברו ניתוח בריאטרי וכמעט 6,000 מטופלים שכן עבור ניתוח בריאטרי. בניתוח רב-משתני של תת-קבוצה זו, מטופלים שלא עברו ניתוח בריאטרי התאשפזו עקב HFpEF (חריף או כרוני) פי 2.65 יותר פעמים בהשוואה לאלו שעברו ניתוח בריאטרי.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<