חדשות

טיפול בנוגדי-דיכאון עשוי לשפר את התוצאות בחולים עם סוכרת ודיכאון (J Clin Endocrinol Metab)

17/07/2021

 

בחולים עם סוכרת ודיכאון הנוטלים נוגדי-דיכאון ייתכן סיכון מופחת לתמותה וסיבוכי סוכרת חמורים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בחולי סוכרת קיים סיכון מוגבר לדיכאון, המעלה את הסיכון לתמותה או התפתחות סיבוכי סוכרת. דיכאון עלול להוביל להחמרת סיבוכי סוכרת עקב דחק, שינויים במשקל הגוף וחוסר פעילות גופנית.

 

החוקרים השלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי שכלל נתונים אודות 36,276 חולים עם דיכאון וסוכרת והמטרה הייתה לבחון אם טיפול בנוגדי-דיכאון עשויה לשפר תוצאות טיפול בסוכרת.

 

בהשוואה לשימוש לקוי בנוגדי-דיכאון, טיפול קבוע בתרופות אלו לווה בירידה של 8% בסיכון לסיבוכים מאקרווסקולאריים ובירידה של 14% בסיכון לתמותה מכל-סיבה, אך לא תוארה השפעה מגנה מפני סיבוכים מיקרווסקולאריים. שימוש סדיר בתרופות ממשפחת SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor) לוו בירידה של 17% ו-25% בסיכון לסיבוכים מאקרווסקולאריים ותמותה מכל-סיבה, בהתאמה.

 

שימוש קבוע בנוגדי-דיכאון טריציקליים או טטרציקליים לווה בירידה של 22% בסיכון לתמותה מכל-סיבה.

 

מניתוח הנתונים לא עלה קשר בין שימוש קבוע בבנזודיאזפינים ובין תוצאי סוכרת.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי היענות גבוהה והקפדה על טיפול בנוגדי-דיכאון בחולים עם סוכרת ודיכאון עשוי לסייע בהפחתת הסיכון לסיבוכי סוכרת מתקדמים. על רופאים להדגיש את חשיבות ההיענות לטיפול בנוגדי-דיכאון בחולים אלו.

 

J Clin Endocrinol Metab Jul 14,2021

 

מתוך ScienceDaily

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<