חדשות

השכיחות של דמנציה בגיל צעיר גבוהה מכפי שהוערך בעבר (JAMA Neurology)

27/07/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מטא-אנליזה חדשה שפורסמה ב-JAMA Neurology הראתה כי השכיחות העולמית של דמנציה המופיעה בגיל צעיר (YOD) גבוהה משמעותית ממה שהוערך בעבר. תוצאות המטא-אנליזה מראות כי נכון לעכשיו, 3.9 מיליון אנשים חיים עם דמנציה המופיעה בגיל צעיר ברחבי העולם. בקרב חולים אלה, תסמיני המחלה המשפיעה על הזיכרון מתחילים לפני גיל 65.

ההערכות האחרונות לגבי השכיחות העולמית של דמנציה המופיעה בגיל צעיר נעו בין 42.3 ל-54.0 לכל 100,000 אנשים. עם זאת, המחקר החדש, שכלל 74 מחקרים גלובליים ו-2.7 מיליון משתתפים, מראה כי השכיחות העולמית המתוקננת לגיל של דמנציה המופיעה בגיל צעיר היא 119.00 לכל 100,000 בקרב גילאי 30 עד 64 שנים, עם הבדל קטן ולא משמעותי בשכיחות בין גברים לנשים. על בסיס אומדני האוכלוסייה האחרונים, נתוני שכיחות חדשים אלה מרמזים כי ישנם כ-175,000 אנשים עם דמנציה המופיעה בגיל צעיר בארצות הברית. למרות ההערכה כי השכיחות העולמית לדמנציה המופיעה בגיל צעיר גבוהה ממה שחשבו בעבר, לפי החוקרים, "זו ככל הנראה עדיין הערכה נמוכה מהמציאות בגלל היעדר נתונים איכותיים. מחקר זה אמור להעלות את המודעות בקרב קובעי המדיניות ואנשי המקצוע בתחום".

דמנציה המופיעה בגיל צעיר נדירה ביותר בקרב הגילאים 30 עד 63 (1.1 לכל 100,000), אך היא שכיחה יותר בגיל 60 עד 64 שנים (77.4 ל-100,000), מצוין במחקר, לפיו "הממצאים שלנו תואמים את התצפית הכללית ששכיחות הדמנציה עולה באופן אקספוננציאלי מגיל 60 ואילך". שכיחות הדמנציה המופיעה בגיל צעיר הייתה דומה בקרב גברים ונשים, נמוכה יותר בארצות הברית בהשוואה לאירופה, גבוהה יותר בארצות עם הכנסה גבוהה-בינונית וקשורה יותר למחלת האלצהיימר, ואחריה דמנציה וסקולרית ודמנציה פרונטו-טמפורלית.

החוקרים מציינים כי מעקב אחר שכיחות הדמנציה המופיעה בגיל צעיר הוא "חיוני" לתכנון ולארגון הולם של שירותי בריאות. בנוסף, כדי להבטיח אומדני שכיחות מדויקים יותר בעתיד, לדברי עורכי המחקר "יש לעשות מאמצים לערוך יותר מחקרי עוקבה ולתקנן נהלים ודיווחים על מחקרי שכיחות. בנוסף, יש צורך בנתונים נוספים ממדינות בעלות הכנסה נמוכה וכן ממחקרים הכוללים טווחי גילאים צעירים יותר".

לכתבה ב-medscape

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<