חדשות

מחצית מהחולים המטופלים במטפורמין מפסיקים את הטיפול בתוך שנה מאבחנת סוכרת (Diabetic Medicine)

04/08/2021

 

כמחצית מהמבוגרים המקבלים מרשם לטיפול במטפורמין בעקבות אבחנה של סוכרת מסוג 2 הפסיקו את הטיפול בתוך שנה אחת, כך מדווחים חוקרים במאמר חדש שפורסם בכתב העת Diabetic Medicine.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון נתוני עולם-אמיתי מאלברטה, קנדה, במטרה לתאר את דפוסי המרשם לטיפול תרופתי ראשוני בחולים עם אבחנה חדשה של סוכרת מסוג 2 ולבחון את ההיענות וההקפדה על הטיפול התרופתי בשנה הראשונה לאחר התחלת הטיפול.

 

המחקר הרטרוספקטיבי התבסס על נתונים לשנים 2012-2017, כאשר החוקרים אספו מידע אודות דפוסי מרשם לטיפול תרופתי, היענות לטיפול ועלויות טיפול רפואי לאורך השנה הראשונה לאחר התחלת הטיפול התרופתי. ניתוח סטטיסטי שימש לקביעת הקשר בין תוצאים אלו עם מאפיינים סוציו-דמוגרפיים שונים.

 

החוקרים מדווחים כי מרבית החולים בהם הייתה התוויה לטיפול קו-ראשון במטפורמין קיבלו מרשם לטיפול מונותרפי בתכשיר זה (89%). בחולים מבוגרים יותר, באלו עם ריכוז המוגלובין מסוכרר גבוה יותר ובאלו ללא מחלות רקע תועד הסיכוי הגבוה ביותר להתחלת טיפול בתכשירים אחרים.

 

ההיענות לטיפול התרופתי הראשוני לא הייתה אופטימאלית בכלל מדגם המחקר, כאשר קרוב למחצית מהחולים (48%) לא הקפידו על הטיפול לאורך השנה הראשונה. שליש מהחולים שהחלו טיפול במטפורמין הפסיקו את הטיפול במהלך שלושת החודשים הראשונים לטיפול.

 

בקרב חולים שהחלו טיפול בתרופות אחרות מעבר למטפורמין ההוצאות הרפואיות היו גבוהות כפליים, עם הוצאות גבוהות פי 5-7 לטיפול תרופתי, בהשוואה לאלו שהחלו טיפול במטפורמין, במהלך השנה הראשונה לאחר התחלת הטיפול התרופתי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי עם הוספת משפחות חדשות של תרופות, לאנשי צוות רפואי המטפלים בחולים עם סוכרת מסוג 2 סל אפשרויות טיפול תרופתי גדול מאי-פעם. מרבית החולים ממשיכים לקבל טיפול במטפורמין בלבד, אך מהנתונים הנוכחיים עולה כי ההיענות לטיפול אינה אופטימאלית וחולים רבים מפסיקים את הטיפול התרופתי במהלך שלושת החודשים הראשונים.

 

Diabetic Medicine 16 June, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<