חדשות

ההשפעה של מצוקה על-רקע סוכרת ואיזון גליקמי במבוגרים צעירים עם סוכרת מסוג 1 (Diabetic Medicine)

11/09/2021

 

רמות גבוהות של מצוקה על-רקע סוכרת (Diabetes Distress) מלוות בריכוזים גבוהים יותר של המוגלובין מסוכרר במבוגרים צעירים עם סוכרת מסוג 1, כולל אלו המטופלים במשאבת אינסולין או מד סוכר רציף, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Diabetic Medicine.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את הקשר בין מצוקה על-רקע סוכרת במבוגרים צעירים ובין איזון גליקמי בחולים עם סוכרת מסוג 1 ואם ישנה השפעה לשימוש באמצעים טכנולוגיים שונים לטיפול בסוכרת (משאבת אינסולין ו/או מד סוכר רציף).

 

בשנת 2017, 423 מבוגרים בגילאי 19-31 שנים עם סוכרת מסוג 1 השלימו סקר אלקטרוני להערכת המצוקה על-רקע סוכרת, בהתאם למדד Diabetes Distress Scale והחוקרים בחנו את הקשר בין רמות המצוקה ובין ריכוז המוגלובין מסוכרר.

 

מבין 419 משתתפים עם נתונים מלאים, 35% מהחולים השתמשו במשאבת אינסולין ומד סוכר רציף, 42% השתמשו באחד המכשירים ו-24% לא השתמשו במכשירים אלו. ריכוז המוגלובין מסוכרר ממוצע עמד על 8.0% בכלל המשתתפים במחקר, כאשר בקרוב לרבע מהמשתתפים (24%) דווח על רמות גבוהות של מצוקה על-רקע סוכרת.

 

ריכוז המוגלובין מסוכרר הממוצע היה גבוה יותר ב-0.9% בחולים עם רמות מצוקה גבוהות, בהשוואה לאלו ללא מצוקה דומה. הבדל זה בריכוז המוגלובין מסוכרר על-רקע מצוקה משמעותית היה דומה ונותר על כנו ללא תלות בשימוש באמצעים טכנולוגיים לניטור וטיפול בסוכרת: ריכוז המוגלובין מסוכרר היה גבוה יותר ב-0.8% בקרב אלו שהשתמשו במשאבת אינסולין ומד סוכר רציף וגבוה ב-0.8% באלו שלא השתמשו כלל באמצעים אלו.

 

החוקרים קוראים לתת את הדעת לרמות גבוהות של מצוקה משנית לסוכרת במבוגרים צעירים מאחר ואלו מלוות בריכוז המוגלובין מסוכרר גבוה יותר, גם בקרב אלו תחת טיפול במשאבת אינסולין ומד סוכר רציף.

 

Diabetic Medicine 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<