חדשות

חרדה מלווה בסיכון מוגבר להישנות פרפור פרוזדורים לאחר אבלציה באמצעות צנתר (Clinical Cardiology)

24/01/2022

 

במאמר שפורסם בכתב העת Clinical Cardiology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי חרדה הינה גורם סיכון אפשרי להישנות פרפור פרוזדורים לאחר אבלציה באמצעות צנתור.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים אשר בחנו את ההשפעה של חרדה על הישנות פרפור פרוזדורים לאחר אבלציה באמצעות צנתר הדגימו תוצאות סותרות. כעת הם השלימו מטה-אנליזה במטרה לבחון באופן שיטתי את הקשר בין חרדה ובין הישנות פרפור פרוזדורים לאחר אבלציה באמצעות צנתר.

 

חיפוש במאגרי PubMed, Embase ו-Web of Science לזיהוי מחקרי עוקבה רלבנטיים אשר פורסמו עד 20 בינואר, 2021, הוביל לזיהוי חמישה מחקרי עוקבה עם 549 חולים עם פרפור פרוזדורים שטופלו באמצעות אבלציה עם צנתר.

 

לאורך מעקב ממוצע של 9.7 חודשים תועדו 216 (39.3%) מקרים של הישנות פרפור פרוזדורים.

 

מנתוני מטה האנליזה עלה כי חרדה לוותה בסיכון מוגבר להישנות הפרעת הקצב לאחר אבלציה עם צנתר (סיכון יחסי מתוקן של 2.36, p<0.001). ניתוח לפי תתי-קבוצות לא הראה כי הבדלים במאפייני המחקרים, כולל מבנה המחקר, מוצא אתני של החולים, גודל מדגם, סוג פרפור פרוזדורים, אופן הערכת חרדה, משך מעקב, או תקנון לממדי פרוזדור שמאלי) השפיעו משמעותית על הקשר בין חרדה והישנות פרפור פרוזדורים.

 

ממצאי המחקר מעידים על החשיבות האפשרית של חרדה בהעלאת הסיכון להישנות פרפור פרוזדורים לאחר אבלציה באמצעות צנתר והחוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע אם הקלה על תסמיני חרדה עשויה להפחית את הסיכון להישנות פרפור פרוזדורים לאחר אבלציה.

 

Clinical Cardiology, Jan 18, 2022

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<