חדשות

חמש שנים להפעלת תכנית למניעת סוכרת ושיפור הטיפול שמומנה בכספי פיצויים של חברת תרופות לאחר תביעה ייצוגית : סיכומים ראשונים (דהמרקר)

11/02/2019

מאת מערכת אי-מד

התכנית למניעת סוכרת שמומנה באמצעות פיצויים שהתקבלו מחברת GSK לאחר תביעה ייצוגית (על אי העברת מידע מלא לחולים שטופלו בזמנו באבנדיה) נמצאת כבר בשנתה החמישית. בראש התכנית עומדת ד"ר אורלי טמיר ממכון גרטנר.

התכנית כללה מס' "ראשי חץ" : הראשון הוא מניעת סוכרת באמצעות תוכנית לאיתור וטיפול באנשים עם קדם סוכרת. התכנית התמקדה בחברה הערבית, שבה כידוע שיעור הסוכרת גבוה משמעותית מזה שבכלל האוכלוסייה.

ראש החץ השני של התוכנית מתמקד בשיפור ההיענות לטיפול והשלישי היה מיסוד וחיזוק של מחנכי סוכרת.

נצרת נבחרה כעיר לדוגמא לטובת ראש החץ של המניעה. מספרת לכתבה בדהמרקר ד''ר טמיר: "יצרנו מודל שעירב את משרד הבריאות והחינוך, העירייה, קופות החולים, בתי החולים בעיר, מערכת החינוך ועסקים פרטיים בנצרת – מאפיות, מסעדות, בתי מרקחת וגם נשים שיצאו לפנסיה. הרעיון היה שהקבוצות ייזמו פרויקטים מקדמי־בריאות שיגיעו מהשטח: בעלי המאפיות הגישו דגימות לחם וקיבלו תו "אפשריבריא", המסמן מוצרי לחם בריאים יותר, ממשרד הבריאות; נשים הזמינו רופאים להרצאות והוציאו חוברת מתכונים בעברית וערבית במימון המיזם; עם נציגי קופות החולים החל קמפיין לשתיית מים במקום משקאות מתוקים, וקמפיין להפחתת צריכת ממתקים בחודש הרמדאן."

בתחום שיפור ההיענות לטיפול נעשו מחקרים שבחנו את התקשורת בין הרופאים למטופלים, ונמצא שסוגיות כמו תפקוד מיני של חולי סוכרת אינן עולות במפגשי טיפול גם בשל המבוכה של הרופאים, מה שהוביל לקיום סדנאות לשיפור התקשורת רופא-חולה בסוגיות הקשורות להיענות לטיפול.

ע"פ הדיווח , במסגרת התכנית הוכשרו  200 מחנכי סוכרת (רופאים, אחיות, תזונאים ועוד) שקיבלו הכשרה מיוחדת לכך.

לכתבה בדהמרקר

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<