חדשות

זריקות סטרואידים לתוף המפרק עשויות להביא לעליה בסיכון להתקדמות אוסטיאוארתריטיס (Osteoarthritis Cartilage)

11/02/2019

 

בחולים עם אוסטיאוארתריטיס בדרגה קלה-עד-בינונית, טיפול בזריקות קורטיקוסטרואידים עשוי להביא להתקדמות מהירה יותר של המחלה, בהשוואה לביקורות תואמות, אשר לא טופלו בזריקות אלו, כך עולה מנתונים חדשים, שפורסמו במהלך חודש ינואר בכתב העת Osteoarthritis and Cartilage.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין זריקות קורטיקוסטרואידים לתוך המפרק ובין התקדמות הדמייתית של אוסטיאוארתריטיס של הברך. מדגם המחקר כלל חולים שטופלו בזריקות אלו ומדגם ביקורות, שלא טופלו בזריקות אלו, עם אוסטיאוארתריטיס בדרגה קלה-עד-בינונית. החוקרים התמקדו בשני מדדי התקדמות הדמייתית של אוסטיאוארתריטיס של הברך במהלך המעקב: (1) עליה של לפחות דרגה אחת במדד KL (Kellgren and Lawrence) או החלפת ברך; (2) ירידה של לפחות 0.7 מ"מ במרווח החלל המפרקי או החלפת ברך.

 

מבין 684 משתתפים חולים (148 חולים שטופלו בזריקות קורטיקוסטרואידים לתוך המפרק ו-536 ביקורות, שלא טופלו בזריקות אלו במהלך המעקב), ב-65 ברכיים בקבוצת הטיפול ו-90 ברכיים בקבוצת הביקורת (21.7 מקרים ל-100 שנות-אדם לעומת 7.1 מקרים ל-100 שנות-אדם) תועדה החמרה במדד KL. יחסי הסיכון להחמרת KL בעקבות התחלת טיפול בזריקות קורטיקוסטרואידים לתוך המפרק עמד על 3.02 ויחס הסיכון בעקבות המשך טיפול בזריקות אלו עמד על 4.67. יחסי הסיכון המקבילים להחמרת היצרות חלל מפרקי עמדו על 2.93 ו-3.26, בהתאמה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול בזריקות קורטיקוסטרואידים לתוך המפרק, בפרט טיפול רציף בזריקות אלו, עשוי להיות מלווה בסיכון מוגבר להתקדמות אוסטיאוארתריטיס של הברך.

 

Osteoarthritis Cartilage. Published online January 28, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<