חדשות

העמותה הישראלית לסרטן ריאה בתגובה לדיוני ועדת הסל: גם למעשנים מגיעה בדיקה לאיתור מוקדם של סרטן ריאות !

26/11/2019

הודעת העמותה הישראלית לסרטן ריאה

העמותה הישראלית לסרטן ריאה דוחה בשאת נפש את האמירה האומללה של חלק מחברי ועדת הסל בנוגע למימון בדיקות הסקר לאיתור מוקדם של סרטן ריאה לפיה ״אם למעשנים יש כסף לסיגריות - שיממנו בעצמם את הבדיקה״.

אין ספק שיש להלחם בתופעת העישון המהווה את הגורם המשמעותי ביותר לתחלואה בסרטן ריאה ויש לפעול על מנת להקטין את שיעור המעשנים בישראל.

יחד עם זאת, אין מקום להעניש את המעשנים ולמנוע מהם בדיקה שעשוייה להציל את חייהם. כפי שלא יעלה על הדעת שהמדינה תמנע מחולי סוכרת או חולי סרטן העור אבחון הולם וטיפול תרופתי רק בשל אורח חייהם. ישנה חשיבות עליונה לפעול על מנת לנסות לאבחן מוקדם את חולי סרטן הריאה לצד תכניות גמילה מעישון כחלק מתכנית הסקר המוצעת.

בדיקת הסקר לאיתור מוקדם הוכחה כיעילה בהפחתת תמותה באופן חד משמעי וכבר נמצאת בשימוש במדינות מפותחות ברחבי העולם. 

מרבית מחולי סרטן הריאה מאובחנים בשלב מתקדם, ללא אפשרות ריפוי. הגיעה העת שגם חברי ועדת הסל יאמצו את הטכנולוגיה ואת ההזדמנות של כולנו לשנות את הסטטיסטיקה העגומה.

הערת המערכת: אין ספק שלצד הצורך לעודד אורח חיים בריא, כולל כמובן הפסקת עישון, לא ניתן להפעיל סנקציות בריאותיות על אנשים שאינם מקיימים אורח חיים בריא בכלל ומעשנים בפרט. הדרך הנכונה לעידוד ותגמול מעבר לחינוך והסברה כמובן יכולה להיות דרך מתן תמריצים חיוביים כמו דמי ביטוח בריאות מופחתים וכד', ולא ע"י ענישה בהגבלת קבלת שירותי בריאות מתקדמים.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<