חדשות

סיכון מופחת לתסחיף ריאתי בחולי סרטן עם פילטר לווריד הנבוב התחתון (JAMA Network Open)

07/08/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Network Open מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים עם מחלות ממאירות ופילטר לווריד הנבוב התחתון סיכון מופחת לתסחיף ריאתי, בהשוואה לאלו ללא פילטרים דומים.

 

החוקרים התבססו על נתונים שנאספו בין השנים 2004-2014 בקליפורניה ופלורידה, במטרה לזהות למעלה מ-88,000 חולים עם גידולים ממאירים. כל החולים אושפזו עם אבחנה של פקקת ורידים עמוקים חדה בגפיים התחתונות. מבין אלו, ב-33,740 חולים (38.1%) הושלמה הכנסת פילטר לווריד הנבוב התחתון.

 

בין הגורמים שנקשרו עם סיכוי מוגבר משמעותית להכנסת פילטר לווריד הנבוב התחתון נכללו דימום ממערכת העיכול העליונה, דימום תוך-גולגולתי והפרעת קרישה.

 

החוקרים מדווחים כי 5% מהחולים פיתחו תסחיף ריאתי חדש לאחר אבחנה ראשונית של פקקת ורידים עמוקים. בכלל המדגם תועד שיפור משמעותי בהישרדות ללא תסחיף ריאתי בחולים לאחר הכנסת פילטר, בהשוואה לאלו בהם לא הוכנס פילטר לווריד הנבוב התחתון.

 

הכנסת פילטר לווריד הנבוב התחתון נקשרה גם עם סיכון מופחת להתפתחות תסחיף ריאתי בגידולים ממאירים בסיכון-נמוך, דוגמת סרטן ערמונית, כמו גם בגידולים ממאירים בסיכון גבוה וגבוה מאוד, דוגמת סרטן ריאות וממאירויות לבלב ודרכי מרה.

 

החוקרים מדגישים כי הכנסת פילטר לווריד הנבוב התחתון אינה פעולה נטולת סיכונים. למרות שהפרוצדורה מלווה בשיעורי תחלואה נמוכים, הפילטר עצמו עלול להוביל לסיבוכים.

 

JAMA Network Open, July 23, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<