חדשות

הנחיות חדשות ממליצות על הרחבת השימוש בחמצן נזאלי בזרם גבוה כנגד כשל נשימתי חד (מתוך ה-American College of Physicians)

28/04/2021

 

בחולים המאושפזים בתמונה של כשל נשימתי חד יש תועלת למתן חמצן נזאלי בזרם-גבוה במקרים מסוימים, כך על-פי הנחיות קליניות חדשות מטעם ה-American College of Physicians.

 

המומחים מסבירים כי מתן חמצן נזאלי בזרם-גבוה הדגים יתרונות כולל שיפור חמצן ואוורור.עם זאת, אין נתונים אודות הסיכון מול התועלת של חמצן נזאלי בזרם גבוה בכל הנוגע לתמותה, הנשמה, משך אשפוז,נוחות, פינוי הפרשות מדרכי אוויר והפחתת המאמץ הנשימתי.

 

בהנחיות החדשות ממליצים המומחים על מתן חמצן נזאלי בזרם גבוה לחולים מאושפזים כטיפול ראשוני או לאחר גמילה מהנשמה בשל כשל נשימתי חד. אוכלוסיית היעד כוללת חולים שטופלו במחלקות אשפוז, בחדרי מיון, ביחידות ביניים וביחידות טיפול נמרץ.

 

בשנים האחרונות גבר השימוש בחמצן נזאלי בזרם גבוה כתמיכה נשימתית לא-פולשנית לחולים מאושפזים. היתרונות האפשריים כוללים נוחות רבה יותר לחולה, שיפור ההיענות ותועלת פסיכולוגית. בנוסף, חמצן נזאלי בזרם גבוה עשוי לשמש כתמיכה נשימתית לחולים במצב קריטי במספר התוויות, כולל כשל נשימתי או תמיכה לאחר גמילה מהנשמה; עם זאת, הטיפול בחולים עם COVID-19 ומצבים נלווים לא נכלל בהנחיות.

 

ההנחיה מבוססת על העדויות להשוואת מתן חמצן נזאלי בזרם גבוה אל מול טיפול קונבנציונאלי בחמצן והנשמה לא-פולשנית. המומחים סקרו 29 מחקרים אקראיים שהדגימו שיפור משמעותי קלינית בתוצאות הטיפול בחולים עם חמצן נזאלי בזרם גבוה, כמו גם שיעורי דומים או נמוכים יותר של תמותה, הנשמות ודלקת ריאות שנרכשה בבית החולים, לצד שיפור הנוחות מצד המטופלים. הנתונים גם תומכים בבטיחות חמצן נזאלי בזרם גבוה, עם מעט התוויות נגד, אם בכלל, למעט בעיות בהתאמה הקנולה הנזאלית.

 

לאורך מספר מחקרים להשוואת חמצן נזאלי בזרם גבוה אל מול הנשמה לא-פולשנית כטיפול ראשוני במקרים של כשל נשימתי חד, טיפול בחמצן נזאלי בזרם גבוה הפחית תמותה מכל-סיבה, הנשמה ודלקת ריאות שנרכשה בבית החולים, אם כי העדויות היו בדרגת ודאות נמוכה. הטיפול לא היה יעיל יותר מהנשמה לא-פולשנית לטיפול בחולים לאחר גמילה מהנשמה. על-בסיס מחקרים להשוואת טיפול בחמצן נזאלי בזרם גבוה אל מול טיפול קונבנציונאלי בחמצן לאחר גמילה מהנשמה, המומחים קבעו כי טיפול נזאלי בזרם גבוה הפחית את שיעורי הנשמה חוזרת ושיפר את הנוחות עבור המטופלים, כאשר גם במקרה זה העדויות היו בדרגת ודאות נמוכה.

 

המומחים מסבירים כי למרות המגבלות של הנתונים הזמינים, הנתונים תומכים בהמלצות בהנחיות לטיפול בחמצן נזאלי בזרם גבוה במקרים של כשל נשימתי חד ולאחר גמילת חולים מהנשמה.

 

מתוך ה-American College of Physicians

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<