מאמרי מערכת

דו''ח האקדמיה האמריקאית לרפואת עיניים - AAO על טיפול בינוקולרי באמבליופיה/ פרופ' מרדכי רוזנר

27/02/2020


האגודה האמריקאית לרפואת עיניים מכינה הערכות טכנולוגיות בתחום רפואת העיניים שבודקות פרוצדורות, תרופות, בדיקות אבחנתיות ובדיקות סקר חדשות וקיימות. המטרה של הערכות אלה היא לסקור באופן סיסטמתי את תוצאות המחקרים הקיימים לגבי היעילות הקלינית והבטיחות. לאחר ביצוע הסקירה על ידי חברי הועדה להערכת טכנולוגיות באופתלמולוגיה  - Ophthalmic Technology Assessment Committee, של האגודות המתאימות של תתי ההתמחויות המתאימים ושל הייעוץ המשפטי, מוגשות ההערכות לחבר הנאמנים של האקדמיה שמחליטים אם לפרסמם כהצהרות רשמיות של האקדמיה. המטרה של ההערכה הנוכחית של הפנל של רפואת עיניים ילדים ופזילה, הייתה לסקור את הספרות המפורסמת לגבי יעילות טיפולים בינוקולריים באמבליופיה.

טיפול בינוקולרי באמבליופיה הוגדר ככל טיפול במהלכו משתמשים בשתי העיניים (ללא כיסוי העין הטובה) אך גורמים לכך שהעין האמבליופית תהיה העין המבצעת את עיקר מטלות הראייה. טיפולים דיכופטיים Dichoptic therapies הינם סוג מסוים של טיפול בינוקולרי המשתמש ב- dichoptic contrast balance, כאשר רמת הניגודיות של העין הדומיננטית מופחתת כדי להתגבר על הדיכוי עד לרמה בה ה- contrast sensitivity בשתי העיניים הינה זהה ומאוזנת בעת הסתכלות על המטרה הראייתית הנתונה.

החוקרים היו ממכון העיניים ג'ולס שטיין שבלוס אנג'לס, קליפורניה, מבית החולים לעין ואוזן של אילינוי של הקולג' לרפואה של אוניברסיטת אילינוי בשיקגו, ממחלקת העיניים של בית הספר לרפואה של אוניברסיטת אמורי באטלנטה, ג'ורג'יה, מהמחלקה לרפואת עיניים ומדעי הראייה של בית הספר לרפואה ייל, בניו-הבן, קונטיקט, ממחלקת העיניים של בית החולים לילדים של בית הספר לרפואה הרווארד, בבוסטון מסצ'וסטס, ממחלקת העיניים של בית החולים לילדים של פילדלפיה, בפילדלפיה, פנסילבניה, וממחלקת העיניים של בית הספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד בפלו אלטו, קליפורניה. המחקר כלל חיפושי ספרות באנגלית ללא כל מגבלת תאריך שבוצעה בינואר 2018 ועודכנה באפריל 2019 במאגרי המידע של PubMed וספרית Cochrane. נמצאו 286 כותרים, ובוצעה סקירת הטקסט המלא של 50 מאמרים. עשרים מאמרים עמדו במדדים להכללה בהערכה ואלה חולקו לפי רמת ההוכחה על ידי צוות דיון של מתודולוגים. ששה מחקרים דורגו ברמה ראשונה, מחקר אחד דורג ברמה שנייה, ושלושה עשר מחקרים דורגו ברמה שלישית בגלל ההשפעה שלהם על ההתפתחות והפופולריזציה של הטכנולוגיה. נמצא ששניים מהמחקרים מהרמות הראשונה והשנייה שנסרקו, תארו שיפור משמעותי בחדות הראייה בקבוצה עם הטיפול הבינוקולרי לעומת הטיפול המקובל בסגירות של העין הטובה. מספר הנבדקים הכללי בשני מחקרים אלה היה 147. לעומת זאת חמישה מחקרים גדולים יותר ומתוכננים טוב יותר, שכללו סך הכול 813 נבדקים, לא הראו שיפור בחדות הראייה בעקבות הטיפול הבינוקולרי לעומת הטיפול המקובל בסגירות של העין הטובה. גם המחקרים מהרמה הראשונה והשנייה לא הראו שיפור משמעותי לעומת בדיקות הבסיס במצב הסנסורי, כולל עומק הדיכוי וסטראופסיס, באלה שקיבלו טיפול בינוקולרי. מספר סדרות מקרים קטנות מהרמה השלישית שכללו סך הכול 163 נבדקים ב- 13 מחקרים, הראו תוצאות מבטיחות יותר מאשר במחקרים על טיפול בינוקולרי מהרמות הראשונה והשנייה, במיוחד כאשר היה שיתוף פעולה טוב יותר.

מסקנות החוקרים הן שאין הוכחה מרמה ראשונה התומכת בשימוש בטיפול בינוקולרי כתחליף לטיפולים המקובלים היום באמבליופיה, הכוללים סגירות וטיפולים אופטיים. בנוסף לכך, שני מחקרים מבוקרים אקראיים הראו תוצאות נמוכות יותר בהשוואה לטיפולים המקובלים בסגירות. בהסתמך על סקירת הספרות המפורסמת, לא ניתן להמליץ על טיפול בינוקולרי כתחליף לטיפול המקובל כיום באמבליופיה. מאידך, נדרש מחקר נוסף כדי לקבוע את היתרונות של טיפולים בינוקולריים בעתיד.

Pineles SL, Aakalu VK, Hutchinson AK, Galvin JA, Heidary G, Binenbaum G, VanderVeen DK, Lambert SR
Binocular Treatment of Amblyopia
A Report by the American Academy of Ophthalmology
Ophthalmology 2020;127:261-272 
 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<