חדשות

בדיקה גנטית מסייעת בשיפור הערכת הסיכון וחיזוי התועלת של טיפול קרינתי בנשים עם DCIS (מתוך J Natl Cancer Inst)

28/07/2017

 

מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Journal of the National Cancer Institute, מדווחים חוקרים כי בדיקת Oncotype DX DCIS Score (DS) מסייעת בריבוד הסיכונים והערכת התועלת של טיפול קרינתי בנשים עם DCIS (Ductal Carcinoma In Situ) לאחר ניתוח משמר-שד.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מרבית הנשים עם DCIS מיועדות לניתוח משמר-שד וטיפול קרינתי. ניתן לוותר על הטיפול הקרינתי בנשים בסיכון נמוך להישנות מקומית. מדד DCIS Score מנבא הישנות מקומית לאחר ניתוח משמר-שד בלבד. כעת הם ביקשו לבחון את ההשפעה של טיפול קרינתי ו-DS על הסיכון להישנות מקומית.

 

מדגם המחקר כלל נשים עם DCIS לאחר ניתוח משמר-שד עם/בלי טיפול קרינתי בין 1994-2003. בסופו של דבר נכללו במחקר 571 נשים לאחר ניתוח משמר-שד בלבד ו-689 נשים לאחר טיפול ניתוחי + קרינתי. חציון משך המעקב עמד על 9.4 שנים.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי גורמים שנקשרו עם הישנות מקומית כללו טיפול קרינתי, גיל בעת אבחנה, גודל גידול ומולטי-פוקאליות. לאחר תקנון לגורמים אלו זוהה קשר מובהק בין קבוצת הסיכון לפי מדד DS ובין הסיכון להישנות מקומית (יחס סיכון גבוה/בינוני של 1.75). בנשים בסיכון נמוך לפי מדד DS לאחר ניתוח משמר-שד בלבד תועד סיכון הישנות מקומית של 10.6% לאחר עשר שנים ותועלת קטנה לטיפול קרינתי, בעוד שבאלו עם מדד DS גבוה תועד סיכון גבוה יותר להישנות מקומית (25.4%) לאחר ניתוח משמר-שד בלבד ותועלת רבה יותר לטיפול קרינתי. בתת-קבוצה של נשים עם מאפיינים קלינו-פתולוגיים חיוביים תועד מדד DS בסיכון גבוה; בנשים אלו תועד סיכון גבוה מהצפוי להישנות מקומית לאחר ניתוח משמר-שד בלבד ותועלת רבה יותר לטיפול קרינתי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בדיקת DS מסייעת בריבוד הסיכון והערכת התועלת הצפויה של טיפול קרינתי בנשים עם DCIS לאחר ניתוח משמר-שד.

 

J Natl Cancer Inst. 2016;109

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<